Denné teploty sú síce vyššie, ale chladné rána ich kompenzujú. Suché počasie bude podľa všetkého pokračovať, na zmiernenie vlahového deficitu si ešte zrejme počkáme.
Vopred upozorňujeme, že začiatok mája je v bežnom roku obdobím škodlivosti podkopáčikov, ktorí patria medzi tzv. mínujúcich škodcov jabloní. Podkopáčiky začínajú lietať po odkvitnutí jabloní. Ich rojenie však u nás nemožno signalizovať pomocou feromónových lapačov, pretože nie sú oficiálne povolené. Hospodárske škody vznikajú iba v najteplejších oblastiach Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Na ostatnom území SR bývajú ich škody nízke až zanedbateľné. Avšak vzhľadom na veľmi teplé počasie možno predpokladať, že ich škodlivosť zasiahne aj susediace okresy, ktoré s vyššie menovanými priamo susedia.
Za rok mávajú podkopáčiky 2 až 3 generácie, ochrana je najdôležitejšia pre prvé dve generácie. Na chemickú ochranu v čase rojenia približne na prelome apríla a mája možno použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50, Dinastia, Karate Zeon 5 CS (aj MB) a Lambdol a len v MB balení Decis Al a Samuraj, alebo v čase kladenia vajíčok približne o 5 - 7 dní neskôr po rojení prípravky Calypso 480 SC, Spintor (aj MB) a iba v MB balení Calypso Al. Okrem toho je povolený prípravok NeemAzal T/S, ktorý sa aplikuje najneskôr na konci kvitnutia.
Ďalej upozorňujeme na kvetárka kapustová, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú pomocné prípravky Stopset B a Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu je povolený jeden prípravok vo veľkospotrebiteľskom balení, a to Benevia, ktorý sa aplikuje na začiatku kladenia vajíčok, pred výskytom prvých lariev v rastovom štádiu 9 listov najneskôr, keď vegetatívne časti rastlín dosiahli typickú veľkosť. Dávka vody: 300 - 800 l/ha. Ošetruje sa maximálne raz za rok.
Zároveň týmto dopĺňame, že v v minulej správe sme uviedli, že proti kvetárke cibuľovej nemáme v SR autorizované žiadne prípravky. Vyššie uvedený prípravok Benevia je povolený aj proti tomuto škodcovi do cibule, šalotky a cesnaku. Porasty sa ošetrujú na začiatku letu dospelcov kvetárky v rastovom štádiu dvoch listov.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – Odbor ochrany rastlín