07.07.2025 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Zlaté žltnutie viniča a obaľovače

V signalizačnej správe predstavíme významnú viničovú chorobu - zlaté žltnutie viniča (Grapevine flavescence dorée phytoplasma). Hlavnou a najdôležitejšou hostiteľskou rastlinou je vinič (Vitis sp.). Ide o fytoplazmu - jednobunkový prokaryotický mikroorganizmus, ktorý je zaradený k baktériám.

Zaraďujeme ju medzi karanténnych škodcov EÚ, čo znamená, že ide o také škodlivé organizmy, ktoré sa na území Európy nevyskytujú, alebo pokiaľ sa na jej území vyskytujú, nie sú na tomto území veľmi rozšírené (vyskytujú sa iba v niektorých častiach). Zato majú potenciál na územie Európy preniknúť, usídliť sa a šíriť sa na ňom.
Samotné preniknutie, usídlenie a šírenie takéhoto druhu škodcu na území Európy by malo výrazne neprijateľný hospodársky, environmentálny alebo sociálny dopad. Dôležité je zdôrazniť, že existujú dostupné vykonateľné a účinné opatrenia, ktoré môžu zabrániť jeho preniknutiu, usídleniu alebo šíreniu, respektíve opatrenia, ktoré zmiernia takéto riziká a dopady prieniku karanténneho škodcu. Lokálne výskyty fytoplazmy boli zaznamenané aj na území Slovenska v Nových Zámkoch (2021), Choňkovciach (2024), Strekove (2024) a vo Vinohradoch nad Váhom (2024).
Spôsob šírenia fytoplazmy nastáva najčastejšie prostredníctvom vektora. Najznámejším vektorom je cicavý hmyz, a to konkrétne cikádka Scaphoideus titanus. Jej schopnosť letu je obmedzená na asi 50 metrov. Prostredníctvom vetra môže byť prenášaná na väčšie vzdialenosti. Jeho dospelé jedince sa vyskytujú v júli až septembri. Samčeky sú pri prenose choroby efektívnejšie ako samičky. V rámci ochranných opatrení je možnosť monitoringu dospelých jedincov pomocou žltých lepových dosiek, ktoré odporúčame rozmiestniť v okolí vinohradu alebo na ďalšie hostiteľské rastliny tejto fytoplazmy, ako sú pajaseň žliazkatý, lieska obyčajná, jelša lepkavá a sivá, vŕba. Kontrola dosiek sa potom vykonáva každé dva týždne. Pri všetkých druhoch fytoplazmy je pôvodca lokalizovaný práve v cievnych zväzkoch napadnutého viniča a odtiaľ je prijímaný vektormi na ďalší prenos. Je pravdepodobné, že celý biologický cyklus sa odohráva vo viniči a vektoroch. Slinné žľazy vektora slúžia na prenos tejto fytoplazmy.
Typické príznaky napadnutia dokážeme spoznať na celej rastline viniča alebo iba v niektorých jej sektoroch (výhonky viniča). Často býva zistené nepravidelné rozmiestnenie vo vinohrade, a to kvôli prenosu ochorenia vektormi. Intenzita príznakov v rôznych rokoch môže klesať, alebo sa v niektorých rokoch neobjavujú dokonca vôbec. Na druhej strane, intenzitu príznakov ovplyvňuje termín napadnutia, odroda, podpník a podmienky stanovišťa vinohradu. Nastáva aj zámena s príznakmi, ktoré sú zväčša spôsobené vírusmi, inými fytoplazmami alebo baktériami.
Obdobie v júli
je ideálne na rozvoj príznakov, kedy sa prejavuje žltnutie (pri bielych odrodách viniča) alebo červenanie (pri modrých odrodách viniča) listov na častiach, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu. Pri okrajoch kovovo lesklých listov viniča pozorujeme stáčanie smerom nadol. Medzižilové oblasti listov sa môžu stať nekrotickými. Výhonky viniča sa môžu ohýbať a tiež vykazovať neúplnú lignifikáciu - známky zlého vyzrievania (striedajú sa zelené a zdrevnatené časti). Objaviť sa môžu jasno čierne pľuzgieriky v pozdĺžnych radoch na výhonkoch viniča. Neskoršie sa už objavujú krémovo sfarbené škvrny pozdĺž hlavných žíl. Pri neskorších vážnych infekciách sú strapce viniča nepravidelné a bobule scvrknuté. Ich cukornatosť je výrazne nižšia a prejavuje sa vyššia kyslosť v porovnaní so zdravými bobuľami hrozna.
Čo urobiť, ak objavíme príznaky? Kontaktovať rastlinolekárskeho inšpektora ÚKSÚP-u podľa regionálnej príslušnosti (https://www.uksup.sk/kontakty-inspektorov). Odporúčame stručne opísať príznaky poškodenia a urobiť fotografiu, ktorú treba poslať na e-mail: ochrana@uksup.sk.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Aktuálne informácie a ochranné opatrenia sú dostupné na linku https://www.uksup.sk/zlate-zltnutie-vinica, kde je zverejnený aj aktuálny zoznam dostupných autorizovaných prípravkov z názvom zlaté žltnutie viniča - ochrana proti vektorom.pdf, ktorý obsahuje:

Prípravok

(ošetrenie č.)

Účinná látka

Spôsob účinku

Rastová fáza

(BBCH)

Obdobie

(orientačne)

** SIVANTO PRIME (1,2)

Flupyradifurone

pôsobí systémovo

(nymfy, dospelce)

od rastovej fázy celkom vyvinutej metliny, do začiatku zretia bobúľ (BBCH 57 – 81)

máj až júl

SIVANTO ENERGY (1,2)

Deltamethrin + Flupyradifurone

pôsobí systémovo, kontaktne a požerovo

(nymfy, dospelce)

celkom vyvinutá metlina po koniec vývoja súkvetia (BBCH 57-59) a

od začiatku vývoja plodov po začiatok zretia (BBCH 70-81)

máj a

 

 

polovica júna až júl

** EXIREL (1,2)

Cyantraniliprole

pôsobí ako kontaktný a požerový jed, účinkuje ovicídne a ovi-larvicídne a ničí všetky larválne štádia a dospelých jedincov (vajíčka, nymfy, dospelce)

na začiatku kladenia vajíčok pred výskytom prvých lariev, v rastovom štádiu od začiatku vývoja plodov po fázu mäknutia bobúľ (BBCH 71-85)

polovica júna až júl – august

SHERPA 100 EW + CYPERFOR 100 EW (do 30.4.2025) (2,3)

Cypermethrin

pôsobí ako dotykový a požerový jed (nymfy, dospelce)

metlina jasne viditeľná až do štádia keď je metlina celkom vyvinutá a kvety sú oddelené (BBCH 53 – BBCH 57), neskôr od štádia začiatku ovísania strapca (BBCH 73) do štádia mäknutia bobúľ (BBCH 85)

prvá polovica mája a

júl až august

SENTINEL + KARATE ZEON 5 CS + NINJA ZEON 5 CS + VAZTAK PRO (2.3)

lambda-Cyhalothrin

pôsobí ako dotykový a požerový jed (dospelce)

pri výskyte škodlivého činiteľa

júl až august

** PYREGARD (2.3) (iba na výnimku MPRV SR: pre tento rok 25. 3.-22. 7. 2025)

Pyrethríny

pôsobí ako dotykový a požerový jed (dospelce)

v rastovom štádiu od začiatku vývoja plodov po fázu, keď sa väčšina bobúľ dotýka (BBCH 71-79)

júl až august

Označenie ** znamená povolenie použitia aj v šetrnom hospodárení.
Pre korektné použitie všetkých prípravkov uvedených vyššie sa treba riadiť pokynmi, ktoré sú uvedené na etikete každého autorizovaného prípravku na ochranu rastlín!

Upozorňujeme aj na obaľovača jablčného (Cydia pomonella), ktorého termíny ošetrovania podľa typu vybraného prípravku (uvedené v signalizácii Obaľovač jablčný a vošky v Roľníckych novinách dňa 26.5.2025) sú približne nasledovné:

územie Slovenskej republiky

1. termín

2. termín

1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky):

10. - 12. júla

17. - 19. júla

2. signalizačné pásmo (ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce):

14. - 17. júla

21. - 26. júla

3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m):

20. - 26. júla

27. júla - 5. augusta

polohy nad 600 m:

ešte plus 5 - 7 dní

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down