Kukurica je uznávaná ako „kráľovná“ medzi obilninami so schopnosťou prispôsobiť sa rôznym agroekológiám a s najvyšším potenciálom genetickej úrody medzi obilninami. V súčasných podmienkach globálnej zmeny klímy ponúkajú plodiny kukurice C4 odolnosť a udržateľnosť na zabezpečenie potravín, nutričnej bezpečnosti a živobytia farmárov.
Kukurica patrí pre svoj rýchly rast, vysokú biomasu, dobrú chutnosť a absenciu antinutričných zložiek aj medzi najvýživnejšie nestrukovinové zelené krmivá. Je to vysokoenergetické krmivo s nízkym obsahom bielkovín bežne používané hlavne pre dojnice, často v kombinácii s doplnkovým krmivom s vysokým obsahom bielkovín, ako je lucerna. Kukurica je tiež uprednostňovaná na siláž pred inými krmivami kvôli jej mäkkosti, vysokému obsahu škrobu a dostatočnému množstvu rozpustných cukrov potrebných na správne silážovanie. Na základe dostupných genetických informácií o dedičnosti a molekulárnych aspektoch sa navrhujú šľachtiteľské stratégie na vývoj ideotypov kukurice na siláž pre rozvoj udržateľného chovu zvierat.
Potenciál kukurice
Kukurica špeciálne vyšľachtená na siláž, označovaná ako silážna kukurica, má potenciál produkovať vysoké výnosy s vysokým obsahom energie a prežúvavce ju môžu konzumovať vo veľkých množstvách. Silážna kukurica je aj naďalej jednou z najlepších možností suplementácie, najmä v suchých obdobiach, kvôli jej vysokej kapacite produkcie sušiny na jednotku plochy, vysokému výnosu zelenej hmoty na hektár, vysokej fermentovateľnosti počas skladovania a dobrému príjmu zvieratami.
V prípade kukurice sa väčšina hybridov na trhu vyvíja so špecifickými cieľmi na zlepšenie produktivity zrna. Šľachtenie silážnych hybridov si však vyžaduje pozornosť nielen úrode zrna, ale aj mnohým kvalitatívnym znakom, vrátane vysokej úrody sušiny, dostatočne vysokého obsahu sušiny, vysokej kvalite krmiva pre prežúvavce a vysokému príjmu hospodárskymi zvieratami. Šľachtenie na siláž sa tiež líši od krmovinových hybridov, pretože v prípade siláže je základným šľachtiteľským cieľom zrno, ktoré je najbohatším zdrojom dostupných sacharidov v rastline kukurice. Kvalita závisí od klímy a pestovateľských systémov. Napríklad dlhšie fotoperiódy a nižšie teploty produkujú vyššiu hmotnosť sušiny v celej rastline. Preto sa kritériá na zlepšenie kvality silážnej kukurice budú líšiť v závislosti od krajiny a systému pestovania.
Viac sa dočítate v príspevku doc. Ing. MÁRIE CHRENKOVEJ, CSc. - NPPC - VÚŽV NItra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 29.