09.09.2024 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodlivý motýlik priadzovček púčikový

Priadzovček púčikový (Argyresthia pruniella) je druh malého motýľa s rozpätím krídel 10 - 12 mm, ktorý patrí do triedy hmyz. Ide hlavne o škodcu kôstkovín (čerešní, višní, marhúľ, sliviek a broskýň) a jadrovín (jabloní a hrušiek).

Larvy sa živia v kvetných pukoch rozmnožovacími orgánmi hostiteľských rastlín (tyčinkami a piestikmi) a to spôsobí, že kvet vysychá a opadáva. Pozorovať môžeme aj tvorbu pavučín na kvetoch a na koncoch výhonkov. Na kvetných pukoch sa pod kališnými lístkami nachádza hnedý trus lariev. Z poškodených pukov sa už nedokáže vyvinúť plod. Staršie larvy sa živia aj listovými pukmi a mladými zloženými listami. Neskôr môžu larvy obhrýzať aj drobné plody hostiteľských rastlín.

Obe pohlavia sú veľkostne podobné. Ak dospelý jedinec sedí, tak sivohnedé bruško má zdvihnuté nahor. Predné krídla škodcu sú kopijovité, hrdzavohnedé s typickými bielymi bodkami na prednom okraji. Zadné krídla sú bledosivé a pomerne úzke. Samička kladie 26 - 28 vajíčok na koncoch mladých kvitnúcich konárov. Vajíčka sú vajcovité, aj keď sa môžu sploštiť, aby sa prispôsobili tvaru miesta uloženia vajíčka. Embryonálny vývin nastáva počas leta krátko po kladení vajíčok. Zrelé vajíčko vstupuje do diapauzy až do nasledujúcej jari. Po vyliahnutí sa larvy prežierajú cez okvetné lístky do vnútra puku. Jedna larva môže napadnúť až 7 kvetných pukov. Larválne štádium trvá 28 - 41 dní v závislosti od klimatických podmienok. Telo larvy je svetlozelené až zelenožlté. Po dokončení vývoja sa larva zakuklí v zemi alebo v štrbinách kôry. Kuklenie prebieha v pavučinovom bielom kokóne. Dokončené je asi za mesiac. Kukla meria 5 mm. V priebehu roka sa vyvinie 1 generácia škodcu.

V rámci chemickej ochrany možno využiť autorizované insekticídy. Prípravok Leptostar 200 SL s účinnou látkou acetamiprid sa môže aplikovať na čerešňu vtáčiu a višňu. Určený je pre profesionálneho používateľa. Ošetrenie sa vykonáva podľa signalizácie alebo po prekročení prahu škodlivosti v rastovej fáze vývoja súkvetia (BBCH 51 - 59). Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie je 1-krát.
Ďalšou možnosťou je prípravok Neemazal_T_S s účinnou látkou azadirachtin, ktorý sa môže aplikovať na jadroviny (okrem hrušiek) a kôstkoviny. Dostupný je aj v malospotrebiteľskom balení (vhodný pre záhradkárov). Pri aplikácií na jadroviny by mala byť dávka vody: 300 - 500 l/m výšky koruny (max. 3 m výšky koruny = 4,5 l/ha prípravku). Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie je 4-krát. Interval medzi aplikáciami je 10 - 14 dní. Prípravok sa aplikuje od rastového štádia vývoja plodu (BBCH 70) až do začiatku rastového štádia zretia plodu a semena (BBCH 80) a v skorých vývojových štádiách lariev (L1 - L2). Upozorňujeme na maximálnu dávku 18 litrov/ha prípravku Neemazal-T/S za rok! Pri aplikácií na kôstkoviny by mala byť dávka vody: 300 - 500 l / m výšky koruny (max. 3 m výšky koruny = 4,5 l/ha prípravku). Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie 3-krát. Interval medzi aplikáciami je 7 dní. Prípravok aplikujte od rastového štádia puku (BBCH 57) až do plného kvitnutia (BBCH 65) a v skorých vývojových štádiách lariev (L1 - L2). Pre správne použitie prípravkov je nevyhnutné riadiť sa pokynmi, ktoré sú uvedené na ich etiketách!

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down