Slovenským farmárom a spracovateľom, ktorí prebytky mlieka nevedia umiestniť na domácom a ani na zahraničnom trhu, by pomohlo rozšírenie mliečneho programu na všetky školy, ale aj rast objednávok zo strany gastrosektora a štátneho sektora. Podľa prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Stanislava Voskára by tieto inštitúcie mohli podstatným spôsobom prispieť k vyššej spotrebe domácej produkcie mlieka a mliečnych výrobkov.
"Týka sa to štátnych inštitúcií, ale aj tých škôl, ktoré do mliečneho programu zapojené nie sú, keďže majú svoju školskú jedáleň, a tiež nemocníc. Spotreba štátneho sektora je pre nás dosť významná. Veľmi rýchlo by sa dalo dosiahnuť, aby všetky inštitúcie, ktoré majú vo svojom nákupnom košíku aj potraviny a mliečne výrobky, zabezpečovali tieto primárne z domácej produkcie. Môžu tak podstatným spôsobom prispieť k vyššiemu odbytu domácej produkcie mlieka a mliečnych výrobkov," podčiarkol Voskár.
Rozšírenie mliečneho programu na všetky školy si však podľa neho vyžaduje reformu procesov spojených so zabezpečením mliečneho programu. Navrhuje preto prehodnotiť bariéry, a to je úlohou mliekarenského sektora, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva SR. "Riešiť by sa mala otázka distribúcie mlieka a mliečnych výrobkov do škôl, ale aj samotná administratíva s tým spojená. Tým, že sa financuje z európskych, ako aj národných zdrojov, administratíva spojená so zabezpečením programu zaťažuje najmä školy," skonštatoval Voskár pre TASR. To je aj podľa neho dôvod, prečo sa do mliečneho programu na Slovensku nezapojili všetky školy.
Farmári z južných aj severných oblastí Slovenska narážajú na problémy s odbytom okolo 30 miliónov litrov surového kravského mlieka, čo je ročná produkcia dotknutých chovateľov dojníc. Na situáciu upozornili v stredu (24. 2.) na tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) spolu so zväzmi prvovýrobcov a spracovateľov mlieka a označili ju za kritickú. Spracovatelia vypovedali niektorým zmluvy, pretože mlieko nevedia umiestniť na domácom, ale ani na zahraničnom trhu. Prvé dostalo výpoveď Odbytové družstvo Sever, ktoré združuje prvovýrobcov mlieka zo severu Slovenska. Ako skonštatoval predseda SPPK Milan Semančík, ide o veľký problém a vyžaduje si rýchle riešenie.
(tasr)