25.05.2021 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skúsme porozumieť hospodárskym zvieratám

Skúsme porozumieť hospodárskym zvieratám, aby boli pre nás viac užitočné a aby sme vedeli vhodne organizovať ich výrobný cyklus. Mali by sme sa vrátiť do reality, v ktorej žijeme a nemali by sme ich vnímať len tak, že nám poskytujú mäso, mlieko a vajíčka.

slovo odborníka

Veľa sa urobilo v zošľachťovaní na vysokú úžitkovosť, a to zvyšuje nároky na ich výživu a ustajnenie. To si vyžaduje aj väčšie vnímanie ich etologických prejavov a chovateľských podmienok.
V tomto smere sme si veľa vecí zjednodušili a zanedbali, najmä vzťah k životnému prostrediu. To, že zvieratá produkujú aj výkaly, vnímame ako veľkú záťaž, ale pri rozumnom hospodárení je to riešiteľné a veľmi potrebné pre zvyšovanie humusu v pôde a tým i vyššiu úrodnosť. Pri našom ohľaduplnom správaní sú naše hospodárske zvieratá aj našimi dobrými spoločníkmi. Platí, že ľudia, ktorí milujú zvieratá, sú aj v skutočnom živote dobrí.
Načo by sme sa mali zamerať v súčasnom období? Je to jednoduché - vrátiť ľudí do kontaktu s prírodou a viac porozumieť všetkým zvieratám, nielen psom a mačkám. Prihováram sa k našim spoluobčanom na dedinách, veď tam žije okolo 50 percent nášho obyvateľstva. Pri rozumnom prístupe a využití našich prírodných podmienok môžeme očakávať najväčšie zmeny. Je tu predpoklad ozdraviť naše potraviny. Chemizujeme všetko, aby dlho vydržalo, ale „plazivo“ chemizujeme aj svoje telo a potom sa pozastavujeme, že prečo sa nám zvyšuje chorobnosť na rakovinu.
Minulosť sa už nevráti, ale musíme viac vnímať, že existujeme vo svete, v ktorom žijeme. V tomto smere sme už stratili jednu generáciu pre záujem o poľnohospodárstvo. Hlavne v základných školách na dedinách by sme mali učiť deti viac vnímať zvieratá a práce na pozemku. Stačilo by, aby aspoň 10 percent detí našlo svoj zmysel pre štúdium na odborných učilištiach, stredných školách a na vysokej škole.
Dobrým poľnohospodárom nemôže byť každý. Tu nestačí len cieľ byť úspešný, bohatý a šťastný. To platí pre iné povolania. Podobne ako sa pri umelcoch vyžaduje talent, aj úspešný poľnohospodár musí mať v sebe cit pre prírodu, zvieratá. Veľa v tom vedia prispieť aj svojimi skúsenosťami rodičia, žiaľ, v súčasnom období to nefunguje. Zodpovednosť a radosť zo života prichádza s vekom a skúsenosti učia k zodpovednosti.

Celý príspevok od emeritného docenta Emila Sidora nájdete v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 22.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down