09.08.2019 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečný úpal a spála viniča

Slnečné žiarenie je korpuskulárne žiarenie vysielané slnkom. Prevažná časť tohto žiarenia je krátkovlnová.

Delí sa na zložku ultrafialovú, ktorá pri vstupe do atmosféry tvorí približne 7 % tokov slnečného žiarenia. Ďalej je to zložka viditeľného žiarenia - 48 % tokov slnečného žiarenia a infračervené žiarenie - 45 % tokov slnečného žiarenia.
V posledných rokoch dochádza k globálnemu otepľovaniu a zvyšovaniu intenzity slnečného žiarenia, čo začína spôsobovať škody na poľnohospodárskych plodinách. Vo viniči hroznorodom spôsobuje zvýšená slnečná radiácia slnečný úpal a slnečnú spálu.

  • Slnečný úpal: Na listoch viniča sa prejavuje ostro ohraničenou nekrotizáciou pletív. Škvrny sa vyskytujú pritom nepravidelne. Na strapcoch hrozna sa prejavuje nekrotizovaním buď časti bobúľ hrozna zo strany tepelného žiarenia, alebo celé bobule hrozna sa zafarbujú do hneda až modro-hnedej farby, postupne sa potom scvrkávajú a vysychajú.
  • Slnečná spála: Časť pletiva sa sfarbí hnedo-karmínovo. Toto sfarbenie môže potom difúzne prechádzať do hneda. Sfarbenie môže byť niekedy ostro ohraničené. Na bobuliach sa môžu objaviť preliačiny. Pri silnom poškodení môže dôjsť k interakcii medzi spálou a úpalom.

Na samotný výskyt slnečného úpalu a slnečnej spály najviac vplýva odlistenie viniča, keď sa nevykonáva včas a správnym spôsobom. Keď ho chceme vykonať včas, tak iba v rastovej fáze brokového hrozna. Z výhonkov sa odstraňujú maximálne dva listy. Strapce nesmú zostať holé, bez akéhokoľvek pokrytia listom. Podrobne sa o tom písalo v Roľníckych novinách dňa 26. 6. 2019.
Priama chemická ochrana proti nepriaznivým účinkom slnečného žiarenia nie je možná. Nepozná sa prípravok, ktorý by vylúčil škody po slnečnom úpale. Skúsenosti z pokusov ukazujú, že terpénový prirodzený prípravok Agrovital čiastočne obmedzuje škody spôsobené ultrafialovým žiarením.

Ošetrenie vinohradov poškodených slnečným žiarením

Nie je možné vylúčiť. Potrebné je najprv zistiť rozsah poškodenia a najmä typ poškodenia. Pokiaľ postihnuté bobule v priebehu niekoľkých dní vyschnú bez toho, aby sa šupka poškodila, nehrozí veľké nebezpečenstvo infekcie hnilobnými patogénmi. Ale ak dochádza k poškodeniu šupiek bobúľ hrozna, možnosti infekcie hnilobnými patogénmi sú reálne, najmä ak nasleduje zrážkový ráz počasia. V takom prípade treba okamžite postrekovať prípravkom proti botrytíde a bielej hnilobe.
Do fázy uzatvárania strapcov, resp. aj začiatku zamäknutia to môžu byť ftalimidy ako napr. Folpan 80WDG, alebo strobiluríny, najmä Quadris Max, Zato 50WG ap. Pri poškodeniach bobúľ hrozna je vhodné ošetrovať prípravkami, ktoré majú účinok nielen proti botrytíde, ale aj bielej hnilobe ako sú prípravky Switch 62,5 WG alebo Mythos 30SC.
Ing. PETER DRÁČ   

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down