Produkciu poľnohospodárstva v SR čaká tento rok pokles v priemere o vyše 1 %, v ďalšom roku by potom mala poľnohospodárska produkcia stagnovať. Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest.
Tržby by sa podľa analýzy mali slovenským poľnohospodárom zvýšiť o 0,4 %, veľké rozdiely však panujú v závislosti od zamerania výroby. Viac pesimistické sú firmy zamerané na rastlinnú produkciu. Aktuálne majú poľnohospodárske firmy zákazky zazmluvnené na 8,4 mesiaca.
Nadpolovičná väčšina (55 %) riaditeľov slovenských agrofiriem predikuje pokles výkonu slovenského poľnohospodárstva v roku 2017 v priemere o 1,1 %. Aktuálne sú ale viac pesimistické firmy zamerané na rastlinnú výrobu, ktoré avizujú pokles produkcie o 1,7 %. Podniky orientované na živočíšnu výrobu, naopak, očakávajú stagnáciu sektora (0,0 %).
V roku 2018 by potom mala slovenská poľnohospodárska produkcia oscilovať okolo nuly, pričom sa očakáva minimálny pokles o 0,1 %. Zhodli sa na tom riaditelia poľnohospodárskych spoločností naprieč celým sektorom.
"Na Slovensku dnes prebieha pomerne masívny odpredaj poľnohospodárskych podnikov, končiacej generácie riadiacich pracovníkov poľnohospodárskych družstiev, do rúk zahraničných investorov alebo domácim finančným skupinám. Dá sa predpokladať, že pri majiteľskom tlaku na ziskovosť podnikov bude pokračovať znižovanie produkcie kravského mlieka a stavov dojníc. Rásť by mohli stavy dojných oviec a kráv mäsových plemien," uviedol generálny riaditeľ Agropartner, s. r. o., Vladimír Chovan.
Tržby slovenským poľnohospodárom v roku 2017 podľa analýzy porastú v priemere o 0,4 %, pričom toto navýšenie očakávajú takmer dve tretiny (63 %) riaditeľov poľnohospodárskych spoločností. Veľké rozdiely sú však podľa zamerania výroby. Zatiaľ čo firmy orientované na živočíšnu výrobu predikujú rast tržieb o 2,2 %, rastlinári, naopak, očakávajú ich pokles o 0,6 %.
Situácia sa zlepší až v nasledujúcom roku, kedy by mali priemerné tržby stúpnuť o 1,2 %. Viac optimistické sú opäť firmy zamerané na živočíšnu výrobu, ktoré očakávajú nárast tržieb o 2,2 %. Spoločnosti orientované na rastlinnú výrobu sú opatrnejšie a predikujú rast tržieb o 0,7 %.
V čase prieskumu, teda v novembri a decembri 2016, mali poľnohospodárske spoločnosti zazmluvnené zákazky v priemere na 8,3 mesiaca dopredu. Pätina (21 %) z nich pritom mala v uvedenom období viac práce než rok predtým, dve tretiny (66 %) firiem potvrdili v medziročnom porovnaní rovnaký počet zákaziek. Lepšie si pritom viedli rastlinári, ktorí mali zákazky uzatvorené na 8,9 mesiaca dopredu. Podniky a družstvá zamerané na živočíšnu výrobu vykazovali zazmluvnené zákazky na ďalších 7,3 mesiaca.
(tasr)