08.01.2025 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smart farming pomáha s rozhodovaním

Chov hospodárskych zvierat je stále viac ovplyvňovaný digitálnou revolúciou. Chtiac-nechtiac to treba vziať na vedomie a viac využívať nové technológie, ktoré sú označované ako „inteligentné“ či „chytré“.


Využívanie inteligentných technológií má dve roviny. V tej prvej je nutné na základe dostupných informácií rozhodnúť, či a akú „inteligentnú“ technológiu do chovu zaradiť. Každý chovateľ má iné podmienky, a tak je potrebné dobre zvážiť výhody a nevýhody daných technológií pre dané hospodárstvo. Druhou rovinou po prijatí danej technológie je vlastné rozhodovanie, čo robiť. Podkladom pre rozhodnutie bude monitoring vybraného ukazovateľa a znalosť kritérií pre dosiahnutie požadovaného výsledku.

Získavanie informácií a skúseností
Cieľom tejto štúdie je získať prehľad o tzv. inteligentných technológiách, využiteľných predovšetkým v chove hovädzieho dobytka a uľahčiť farmárom v ČR rozhodovanie o prijatí nových technológií. V rámci riešenia projektu QK1810137 Aplikácia precízneho poľnohospodárstva v celom procese od výroby siláží až po kŕmenie dobytka a projektu inštitucionálnej podpory MZE-RO0723 sme spracovali prehľad literatúry a vybrané technológie sme overili v cielených pokusoch i v prevádzkovej praxi, hlavne na farme dobytka účelového hospodárstva Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha Uhříněves.

Inteligentné farmárčenie
Inteligentné technológie zamerané na podporu chovu hospodárskych zvierat sú súčasťou širších pojmov ako „chytré, múdre, inteligentné farmárčenie“ (smart farming), resp. precízny chov hospodárskych zvierat (PLF, Precision Livestock Farming). Princípom takéhoto farmárčenia je zbierať informácie (monitorovať údaje), ktoré majú väčšinou veľkú variabilitu, a následne to veľké množstvo získaných dát roztriediť, analyzovať a vyhodnotiť v podobe cielenej aplikácie v reálnom čase (bez zbytočného omeškania), v pravý čas, na pravom mieste a s pravou intenzitou.
Zatiaľ čo roboty nahrádzajú ľudskú prácu v poľnohospodárstve tým, že zaisťujú kompletne pravidelné úkony, napr. naháňanie kráv do dojárne, vlastné dojenie kráv, prihrňovanie nedožerkov alebo vyhrňovanie výkalov, inteligentné technológie sa podieľajú na rozhodovacom procese, teda s možnosťou ovplyvniť výsledok na základe analýzy získaných dát.

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny 51/2024.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down