18.12.2018 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spála jadrovín je už na celom svete

V podmienkach Slovenskej republiky sa aj tento rok vyskytovala baktéria Erwinia amylovora, ktorá spôsobuje spálu jadrovín.

Baktéria napáda rastliny z čeľade ružovitých (Rosaceae), podčeľade jabloňovité (Maloidea), predovšetkým hrušku a jabloň. Vo voľnej prírode je najčastejšie pozorovaná na hlohu. Okrem vyššie uvedených druhov, môže Erwinia amylovora napádať dulu, mišpuľu, jarabinu, mišpuľník, skalník, hlohyňu, dulovec, muchovník, ale aj iné rastliny. Ochorenie je dnes už rozšírené na celom svete. Pôvodnou oblasťou výskytu je Severná Amerika (New York, 1780).
Prvé prejavy ochorenia môžeme pozorovať už počas kvitnutia hostiteľských rastlín. Dochádza k výraznej nekróze listovej čepele. Listy majú typické červenohnedé až čierne sfarbenie (akoby spálenie). Infikované listy však zo stromu neopadávajú. Na mladých plodoch a stopkách sú prítomné kvapôčky baktériového slizu, pri starších plodoch sa tvoria výrazné tmavohnedé alebo hnedočervené lemy. Keď baktéria prenikne do jednoročných výhonkov (konárikov), dochádza k typickému hákovitému ohnutiu (tvorba tzv. pastierskej palice). Kôra a kmeň starších konárov pozdĺžne praská a vyteká z nich baktériový sliz, ktorý postupne zasychá. Ak dochádza k napadnutiu stromov iba na báze kmeňa alebo konára, listy nevädnú, ale nadobúdajú načervenasté sfarbenie. Pri vlhkom a teplom počasí sa na povrchu infikovaných orgánov rastlín tvoria kvapky už vyššie spomínaného bakteriálneho výlučku – exudátu, v podobe lepkavých belavých, neskôr jantárovožltých, oranžových až červených kvapiek. Optimálne teploty pre šírenie infekcie v priebehu vegetačného obdobia sa pohybujú v rozmedzí 21 - 27 °C. Vo všeobecnosti sa teplota pod 18,5 °C považuje za minimálnu. Bolo dokázané, že suché počasie šírenie ochorenia zastavuje. Hospodárske škody spočívajú v nižšej úrode, zhoršenej mrazuvzdornosti a životnosti napadnutých rastlín. Po diagnostickom potvrdení výskytu spály jadrovín je potrebné vykonať opatrenia, ktoré zamedzia šíreniu patogénu. Napadnuté rastliny je potrebné úplne odstrániť spálením.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down