31.10.2016 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špargľovec dvanásťbodkový na špargli...

Tento menej známy druh hmyzu z čeľade liskavkovitých poškodzuje kultúrnu i divo rastúcu špargľu. Vyskytuje sa v celej Európe.

Dospelé chrobáky aj larvy na jar obžierajú mladé výhonky vyrastajúce z pôdy. Takto poškodené rastliny zaostávajú v raste. V polovici leta škodca vyžiera obsah bobuliek (nadzemných plodov).

Chrobák je dlhý 5 až 7 mm, žltkastočervenej až červenkastej farby. Na každej krovke má nápadných šesť čiernych škvrniek, ktorých je teda spolu dvanásť, podľa čoho je pomenovaný. Oči, tykadlá aj chodidlá sú čierne. Vajíčko je popolavozelené, vretenovitého tvaru. Larvy sú hrubé, valcovité, dlhé 6 až 8 mm, oranžovo žltkastozelenej farby, často pošpinené vlastnými výkalmi. Hlavu majú žltú, na chrbte majú hneď za hlavou dve hnedé škvrny. Kukla je bronzovej farby, pričom v pôde sa nachádza v ploskatej kolíske.

Prezimujú chrobáky v rozličných úkrytoch, napr. vo zvyškoch špargľových výhonkov, v štrbinách kôry stromov alebo v hrabanke. Na jar prechádzajú na porasty špargle. Samičky po krátkom žere kladú vajíčka, z ktorých vyliahnuté larvy sa zdržujú na rastlinách špargle. Po dosiahnutí obdobia dospelosti opúšťajú nadzemné časti rastlín a zakukľujú sa v pôde. Mladé chrobáky vychádzajú z pôdy koncom júna až v júli. Samičky následne kladú vajíčka pre vývoj druhej generácie. Na začiatku jesene sa larvy zakukľujú a ešte v tom istom roku vyliezajú mladé chrobáky, ktoré prezimujú.

preventívnych opatrení treba na jeseň nízko vytínať a ničiť stonky, na ktorých by mohli prezimovať chrobáky. Na jar je možné ako návnadu použiť v blízkosti pestovaných porastov niekoľko výhonkov špargle, na ktorých sa zhromažďujú chrobáky, ktoré treba následne zbierať (striasať) a ničiť. V prípade, že uvedené opatrenia sa ukážu ako málo účinné, existuje aj chemický spôsob ochrany. Povolený je prípravok Karate Zeon 5 CS v dávke 0,2 l na hektár (maximálne raz za sezónu), ktorý sa môže aplikovať najneskôr 180 dní pred zberom, a prípravok Spintor v dávke 0,25 l na hektár, ktorý možno aplikovať maximálne štyrikrát za sezónu bez udania ochrannej doby pred zberom. Termín ochrany je v období máj až október. Množstvo postrekovej tekutiny má byť v intervale 250 - 1 000 l/ha. Uvedené prípravky účinkujú aj proti špargľovcovi obyčajnému, ktorý spôsobuje podobné poškodenia.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down