Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje iniciatívu Vidieckej platformy, ako aj občianskeho združenia SEZ-NEZES (Slovenská ekonomická spoločnosť - Nezávislé združenie ekonómov Slovenska), aby sa na poľnohospodársku pôdu nenazeralo ako na tovar, ale ako na nenahraditeľnú zložku životného prostredia, ktorá má strategický význam pre celú krajinu. Informovala o tom dnes hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na štvrtkové (20.10.) vyjadrenia Vidieckej platformy.
Pôda je podľa SPPK jedinečným a neobnoviteľným prírodným zdrojom, ale aj výrobným prostriedkom. Komora preto podporuje každú aktivitu, ktorá smeruje k ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Pôda je základný výrobný prostriedok pre poľnohospodárov a bez nej nie je možné zabezpečiť potravinovú bezpečnosť ani sebestačnosť Slovenskej republiky.
"Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už aj v minulosti privítala vytvorenie národnej legislatívy, ktorá mala chrániť pôdu a trh s ňou pred špekulatívnymi nákupmi, aj keď sme už na začiatku upozorňovali na jej niektoré nejasnosti či nedostatky," pripomenul Holéciová. Rovnako SPPK podľa nej aktívne vstúpila do procesu prípravy Programového vyhlásenia vlády (PVV) na roky 2016 až 2020.
Na Slovensku podľa komory neexistujú oficiálne štatistiky, aká výmera pôdy je v rukách cudzincov. Podľa odhadov SPPK je to okolo 100.000 až 150.000 hektárov.
"Slovenskí poľnohospodári a potravinári majú opodstatnené obavy z toho, že sa veľké finančné skupiny a cudzinci budú aj naďalej intenzívne zaujímať o poľnohospodársku pôdu na Slovensku a že ju budú ďalej nakupovať, a to nielen na poľnohospodárske účely. Aj preto prichádza iniciatíva Vidieckej platformy a združenia SEZ-NEZES v pravý čas," dodala Holéciová.
Zástupcovia stavovských farmárskych a poľnohospodárskych organizácií, medzi nimi aj združenie Vidiecka platforma, sa domnievajú, že slovenskí záujemcovia o pôdu nemajú proti zahraničným prakticky žiadnu šancu kúpiť pôdu z finančných dôvodov, a tak sa množstvo hektárov dostáva do rúk nielen zahraničným vlastníkom, ale aj developerským skupinám a ďalším, ktorí ju nevyužívajú na poľnohospodársku výrobu. To má za následok postupné zanikanie spracovateľského priemyslu aj malých fariem. Predstavitelia farmárov vidia jedinú cestu k možnej náprave, a to zmenu Ústavy SR a ďalších zákonov.
(tasr)