Úspešnosť odchovu jahniat určujú znalosti chovateľa, využívanie správnych chovných technológií a schopnosť ich vhodne racionalizovať a optimalizovať. Znalosť základných potrieb zvierat, ich správania a reakcií na rôzne podnety sú základom pre vytvorenie adekvátnych chovateľských podmienok.
Vhodné chovateľské prostredie dáva zvieratám možnosť maximálne využiť svoj genetický potenciál s minimálnymi energetickými stratami. Takýmto „jednoduchým“ spôsobom si chovateľ vytvorí základné predpoklady rentability svojho chovu.
Po narodení je pre jahňa životne dôležitá najmä rýchlosť s akou sa postaví a schopnosť vyhľadať vemeno matky. V prírode ide o dôležitý faktor prežitia - možný únik pred predátorom a kŕmenie. V chovateľských podmienkach ide najmä o príjem mledziva v krátkom čase. Novonarodené jahňatá nemajú vybudovaný obranný mechanizmus, preto sú závislé od príjmu obranných látok v mledzive. Imunoglobulíny transponované do krvi jahniat ich, najmä v prvých dňoch, chránia pred infekciami a ochoreniami. Zloženie mledziva sa však veľmi rýchlo po okotení bahnice (v priebehu troch dní) mení na mlieko. Zároveň si treba uvedomiť, že bezprostredne po narodení je u jahniat najvyššia permeabilita (priepustnosť) čreva na prestup protilátok. Po 7 hodinách začína klesať a po 24 hodinách je už veľmi nízka. Preto je nevyhnutné, aby sa jahňa po narodení postavilo, prijalo mledzivo a v priebehu prvých 24 hodín života aspoň šesťkrát cicalo. Jahňa je schopné za 24 hodín prijať 210 ml mledziva na kg živej hmotnosti. V prípade nepriaznivých klimatických podmienok (chlad, vlhko) sa spotreba zvýši o 15 %.
Krátko po narodení a postavení sa jahňa určitý čas učí poznať a vyhľadať svoju matku, ktorá mu v tom intenzívne pomáha. Ak sa na niekoľko hodín zatúla do stáda a nie je s ňou v kontakte, nenaučí sa ju spoznať a nebude schopné ju identifikovať ani v neskoršom období v stáde. To by si mal chovateľ vo vlastnom záujme ustrážiť. S rastúcim vekom sa čas potrebný na nájdenie vemena skracuje. Po prvýkrát jahňatá cicajú väčšinou do 40 minút. Asi 36 % jahniat dokáže samo nájsť vemeno matky, 52 % s pomocou matky a u 12% je potrebná pomoc ošetrovateľa. Vzťah, ktorý sa medzi matkou a jahňaťom vytvára je dominantný.
Celý článok si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 14.