Aplikácia hospodárskych hnojív je technologická operácia, ktorá rozhoduje o stratách, už vyrobených a pripravených hotovostných živín na hnojenie, hlavne dusíka a o účinnosti hnojenia.
Uvedené hnojivá obsahujú prchavý amoniakálny dusík, ktorý z veľkej plochy aplikovaného maštaľného hnoja a tekutých hnojív rýchlo uniká do ovzdušia. Cieľom je zapraviť aplikované hnojivo čo najskôr pod povrch pôdy. Napríklad, účinnosť hnojenia maštaľným hnojom, zaoraným až na druhý deň po aplikácii (to je po 24 hodinách) klesá o 10 %, po 4 dňoch o 15 % oproti hnoju, zaoranému hneď po rozmetaní.
Straty dusíka
Strata dusíka pri aplikácii tekutých hnojív je závislá od okamžitej sorpčnej schopnosti pôdy, od klimatických podmienok (teplota a sila vetra) a od obsahu amoniakálneho dusíka. Najväčšia strata je pri rozstrekovaní cisternami na pôdu, kedy uniká do ovzdušia rýchle prchavý amoniakálny dusík.
Pri klasickom rozstrekovaní hnojovice (rozstrekovací tanier) uniká okolo 9 % z celkového dusíka, po okamžitom zapracovaní do pôdy je možné stratu obmedziť na toto množstvo. Pri zapravení po 24 hodinách unikne ďalších 9 %, po druhom dni už len 6 % a po treťom dni 3 %, po piatich dňoch predstavuje strata celkového dusíka 30 %.
Pri použití aplikátorov s vlečenými hadicami, ktoré aplikujú hnojovicu priamo na povrch pôdy je možné stratu znížiť na 10 - 15 %, v závislosti od sorpčnej schopnosti pôdy, rastlinného pokryvu a klimatických podmienok. Pre tento druh aplikátora je vhodné pripraviť hnojovicu tak, aby ľahko vsakovala do pôdy (separácia, riedenie). Najnižšia strata dusíka je pri použití aplikátorov na podpovrchové aplikovanie hnojovice, vtedy je možné stratu znížiť na 3 - 5 %.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvni straty dusíka pri aplikácii hospodárskych hnojív je počasie. Pri bezveternom počasí a nízkych teplotách sú nižšie straty dusíka pri hnojení. Preto je lepšie aplikovať hnojivá večer, v noci a ráno pri nižších teplotách. Znižovanie strát dusíka pri aplikácii hospodárskych hnojív prispieva nielen k efektívnemu využívaniu vyrobených živín v podniku, ale aj k zlepšeniu životného prostredia (zápach a kyslé dažde).
Hnojovica a močovka je hnojivo, ktoré rýchlo uvoľňuje po aplikácii živiny pre rastliny. Treba ich aplikovať dávkovo a do pôdy dodať len také množstvo hnojovice alebo močovky, s takým množstvom živín, ktoré dokážu rastliny využiť. Pri vysokých dávkach sa uvoľnené živiny nevyužijú a splavia sa do podzemných vôd.
Ing. VOJTECH BRESTENSKÝ, CSc., NPPC - Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra
Viac v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 35.