16.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správne manažovanie pasenia oviec a kôz

Pastva je jednou z najbežnejších foriem chovu oviec a kôz počas vegetačného obdobia v lete. V ekologickom chove zvierat je povinná a musí byť aj zodpovedajúcim spôsobom zdokumentovaná.

V závislosti od úžitkovosti zvierat a od toho, či sú dojené alebo nie, praktizujú sa rôzne formy pastvy. Všetky majú za cieľ poskytnúť zvieratám tú najlepšiu možnú starostlivosť založenú na výkone a udržať ich zdravé. V podstate ide o to, aby sa predchádzalo napadnutiu parazitmi, pretože tieto môžu z dlhodobého hľadiska trvalo poškodiť zdravie oviec a kôz.
Zdravotné problémy v spojitosti s vnútornými červami sa vyskytujú hlavne pri mláďatách. Dospelým, zdravým a životaschopným jedincom spravidla črevné parazity nespôsobujú zdravotné problémy, ich dobrý imunitný systém „nedovolí“ premnoženiu a uplatneniu sa parazitov, kým nie sú chované v prehustených priestoroch a v nevyhovujúcich zoohygienických podmienkach. Výskyt jednotlivých parazitov môže byť v rôznych chovoch aj v ročných obdobiach rozdielny, čo závisí od podmienok chovu, hlavne kvality pastviska, výbehu, čistoty maštale, kde je možnosť prežívania medzihostiteľov jednotlivých parazitov alebo kde sú vhodné podmienky na prežívanie parazita.
Hlavnými parazitmi oviec a kôz sú gastrointestinálne červy. Parazity tohto druhu ako napríklad Haemonchus contortus (vlasovka slezová), ktorý patrí medzi najviac patogénne hlístovce (nematódy) oviec a kôz a je zodpovedný za anémiu, edémy a smrť infikovaných oviec a kôz najmä počas leta v teplom a vlhkom podnebí, sa objavujú hlavne od júla.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 25.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down