Ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ sa dnes na zasadnutí v Bruseli zaoberali zjednodušením spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zhodnotili doterajšie kroky Európskej komisie (EK) a ďalšie smerovanie, ktorým sa má dosiahnuť zníženie administratívnej záťaže.
V praxi to znamená, že by sa mali vytvoriť také podmienky pre farmárov, ktoré budú pre nich predstavovať menej byrokracie a dodatočných nákladov.
Slovensko na stretnutí zastupovala štátna tajomníčka ministerstva poľnohospodárstva Magdaléna Lacko-Bartošová, ktorá uviedla, že naša krajina podporuje ambicióznejšie ciele zjednodušenia spoločnej poľnohospodárskej politiky.
"Túto tému si Slovensko zvolilo za jednu z rezortných priorít počas nášho nadchádzajúceho predsedníctva v Rade EÚ," pripomenula štátna tajomníčka po skončení rokovaní ministrov.
Podľa jej slov dôležitosť zjednodušenia agropolitiky EÚ vníma Slovensko napríklad v oblasti takzvaného "gríningu", čo je súbor postupov prospešných pre životné prostredie, ochranu klímy a zahŕňa aj opatrenia na podporu ekologického poľnohospodárstva.
Ďalšie témy, ktoré pri týchto rokovaniach rezonujú, sa týkajú aj konceptu aktívneho poľnohospodára, platby pre mladých poľnohospodárov či flexibility vo viazanej podpore.
Šéfovia rezortov poľnohospodárstva na bruselskom stretnutí zhodnotili aj takzvaný balík solidárnych opatrení, ktorý prijali v septembri 2015 v súvislosti so zhoršenou situáciou vo viacerých poľnohospodárskych sektoroch.
Cieľom týchto opatrení je zlepšiť konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a zmierniť nepriaznivú situáciu na trhu zapríčinenú ruským embargom na niektoré európske potraviny. Slovensko v rámci tohto balíka opatrení poskytne mimoriadnu podporu pre sektor mlieka a bravčového mäsa, ktoré u nás patria k najviac postihnutým sektorom poľnohospodárstva.
(tasr)