Aby kravy mohli naplno využiť svoj potenciál a produkovali zdravé mlieko, je dôležité poskytnúť im optimálne prostredie. Prirodzene, že každá mliečna farma si želá motivované, zdravé, dlhoveké a výkonné štvornohé spolupracovníčky.
Čo prináša farmárovi vysoký komfort kráv?
- vyššiu kvalitu produktov
- menej strát a nákladov na obnovu stavu
- nižšie náklady na ošetrenie zvierat
- menej práce
- viac radosti z práce
Čím viac bude chovateľ vedieť o potrebách a požiadavkách svojich kráv, tým lepšia a úspešnejšia bude ich vzájomná spolupráca.
Ako vyzerá „pracovný“ deň kravy? Ako pre ľudí, tak aj pre kravy má deň 24 hodín. V stajni vyzerá pracovný deň kráv nasledovne:
- 12 až 14 hodín ležanie
- 3 až 6 hodín žratie a pitie
- 2 až 8 hodín státie, pohyb a sociálne kontakty
- 2 až 3 hodiny dojenie
Časový rozvrh
Výrazné posuny časového rozvrhu nahor alebo nadol pôsobia negatívne na komfort kráv. Ak napríklad dojenie trvá kvôli malej dojárni príliš dlho a kravy čakajú viac hodín pred dojárňou, ako aj po dojení pri zábrane kŕmneho žľabu, strácajú tak čas určený na ležanie. Ďalším príkladom je príliš málo miesta na kŕmenie. Kravy nižšieho postavenia - rangu stoja potom veľmi dlho za plne obsadeným kŕmnym stolom a čakajú, kým si nájdu miesto. To má negatívny vplyv na dĺžku kŕmenia a ležania.
Uvedené príklady veľmi zreteľne ukazujú na to, aké komplexné môžu byť vzťahy v maštali. Ak sa pracovný deň kráv kvôli málo optimálnym podmienkam chovu poprehadzuje, znamená to pre zviera čistý stres. O tom, či krava môže svoj deň absolvovať bez stresu, rozhoduje šesť faktorov: odpočinok, priestor, krmivo, voda, svetlo a vzduch. Tieto zásadne ovplyvňujú pohodlie kráv. Vek a tvar stajne tu hrá len vedľajšiu úlohu. V každej stajni fungujú jednoduché opatrenia, aby sa pohodlie kráv mohlo trvale zlepšiť.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 51.