14.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Staré plodiny – nové možnosti

Spoluorganizátorom Celoslovenských dní poľa je už od ich prvého ročníka Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) v Piešťanoch, ktorý je súčasťou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. Jeho pracovníci poskytujú odbornú pomoc hlavne pri postupe zakladania pokusných parciel (políčok), aj keď už jednotlivé expozície sú záležitosťou každej zúčastnenej firmy.

NPPC-VÚRV tu prezentoval aj vlastné pokusné parcely s ukážkami najnovších odrôd pšenice letnej, tritikale, maku siateho vyšľachteného na potravinárske účely, ovsa siateho a ovsa nahého, ktoré boli vyšľachtené na Výskumno-šľachtiteľskej stanici Pstruša. V expozícii bolo možné vidieť aj novošľachtence autochtónnych plodín ako je pšenica špaldová a pšenica dvojzrnová. Tieto dve plodiny sú „znovuobjavené“ a poskytujú možnosť pre oživenie trhu pri výrobe potravín. Ako povedal riaditeľ NPPC-VÚRV Piešťany,  Ing. Pavol Hauptvogel, PhD.: „Pšenica dvojzrnová bola na Slovensku využívaná ešte pred 50 rokmi. Využívala sa na kuchynskú prípravu kaše, placiek a chleba ako predchodca ryže a vplyvom importu ryže do Európy sa táto pšenica z našich kuchýň aj polí úplne vytratila. Pestovateľským problémom tejto plodiny je, že je vysoká a často dochádza k jej poľahnutiu, čo viedlo k zníženému záujmu o pestovanie vo veľkovýrobných podmienkach.  Od 50-tych rokov sa u nás viac využívali pšenice pre chlebopekárske využitie, ktoré sa vyznačovali krátkym pevným steblom, odolnosťou voči poľahnutiu a nespôsobujú tak problémy pri mechanizovanom zbere. V rámci projektu venovaného ekologickému poľnohospodárstvu sme sa na našom Výskumnom ústave začali venovať šľachteniu pšenice dvojzrnovej, ktorú sme získali na zberovej expedícii v zahraničí a zároveň sme využili zdroje  z génovej banky, ktorá je na VÚRV v Piešťanoch. Na základe hromadnej a individuálnej selekcie a ďalších výberových kritérií sme vybrali štyri línie, z ktorých sú už dve zaradené v štátnych odrodových pokusoch. Okrem toho sme začali pracovať aj s dvomi odrodami pšenice špaldovej zo vzoriek získaných v slovinských horách a v súčasnosti sú v štádiu finalizácie tri línie, z ktorých jedna bude v tomto roku prihlásená do registračných skúšok. V rámci trhu máme takmer 200 odrôd registrovanej pšenice letnej. Pšenica dvojzrnová sa vyznačuje inými vlastnosťami a bude vhodná hlavne na pestovanie v ekologickom poľnohospodárstve pre menšie výmery a to najmä v podhorských a horských oblastiach. Tak pšenica dvojzrnová, ako aj pšenica špaldová nie sú vhodné pre veľkovýrobné pestovanie a najlepšie sa im darí v horských a podhorských oblastiach. Keďže hlbšie korenia, majú aj iné vlastnosti v odolnosti voči suchu. Majú takisto menšie nároky na množstvo živín a nie je nutné pri pestovaní používať intenzifikačné faktory. Verím, že si pšenica dvojzrnová nájde svoje miesto aj medzi tými 200 odrodami pšenice, keďže vieme, že sa pestuje a využíva aj v okolitých krajinách a je tam úspešná.“

Na ďalších políčkach bolo možné vidieť ukážky najnovších odrôd pšenice letnej vyšľachtenej na Výskumno-šľachtiteľskej stanici v Pstruši - PS Jeldka, PS Elinor, PS Puqua, či pre potravinárstvo zaujímavý ovos nahý, ktorý žne úspechy aj v zahraničí a o odrody vyšľachtené na Slovensku je tam veľký záujem. Ukážkové políčka aj expozícia NPPC-VÚRV v Piešťanoch sa na Celoslovenských dňoch poľa tešili veľkému záujmu nielen odborníkov, ale aj laikov, o čom svedčalo množstvo záujemcov o priblíženie výsledkov práce šľachtiteľov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down