24.10.2024 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromárka orešinová oslabuje úrodu orecha

Stromárka orešinová (Chromaphis juglandicola) patrí do triedy hmyz, radu polokrídlovce a čeľade Aphididae. Škodlivý organizmus je rozšírený v Európe, Ázii a v Severnej Amerike. Patrí medzi zriedkavých škodcov bez hospodárskeho významu. Suché a horúce letné obdobia môžu znížiť počet škodcov.

Hlavnou hostiteľskou rastlinou je orech kráľovský, ale aj ďalší zástupcovia rodu Juglans. Kolónie vošiek sa nachádzajú na spodnej strane listov pozdĺž žiliek. V dôsledku produkcie sladkých výlučkov sa na listoch a šupkách plodoch hostiteľských rastlín vyskytujú čierne plesne. Letná infekcia znižuje kvalitu plodov orecha. Cicanie vošiek oslabuje rastlinu orecha, veľkosť plodov a ich úrodu. Populácie nad 15 vošiek, ktoré zostanú 14 a viac dní môžu znížiť úrodu orechov v aktuálnej sezóne. Majú dopad aj na zníženie úrody v nasledujúcej sezóne.

Samička aj ostatné pokolenia okrem amfigónnych samičiek sú okrídlené. Okrídlená samička meria 1,4 - 2,5 mm a vyznačuje sa žltozeleným sfarbením. Amfigónna samička meria 1,4 mm a má typické žlté sfarbenie s tmavými škvrnami, ktoré sa nachádzajú na hrudi a brušku. Amfigónia je biologický dvojpohlavný spôsob rozmnožovania, kde zárodok nového jedinca vzniká spojením zárodočných buniek rodičov opačného pohlavia, samčeka a samičky. Amfigónna populácia sa vyskytuje od septembra do októbra. Samček má bledé bruško a meria 1,3 mm. Nymfa škodcu je žltej farby. Vajíčka sú čierne, lesklé, oválneho tvaru, merajú 0,6 - 1,1 mm. Vajíčka prezimujú a z nich sa liahnu samičky zakladateľky (apríl a máj), ktoré sa živia na pukoch a mladých listoch orecha. Počas jari a koncom leta možno pozorovať najvyšší výskyt kolónií vošiek. Škodca môže mať 7 až 11 generácií počas jedného roka. Na jeseň pri opadávaní listov sa hibernujúce vajíčka ukladajú do trhlín kôry a pukov hostiteľského stromu.

Chemická ochrana je náročná, keďže značným problémom je aj veľkosť orechov, čo ošetrenie sťažuje. Na Slovensku sú autorizované chemické prípravky na ochranu rastlín s účinnou látkou lambda-cyhalothirn, ktorými sú Karate Zeon 5 CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel a Vaztak Pro. Ďalším povoleným prípravkom je Leptostar 200 SL s účinnou látkou acetamiprid. Všetky uvedené prípravky sú povolené len pre profesionálnych používateľov. Ošetrenie má význam pri veľmi silnom výskyte vošiek alebo pri prekročení prahu škodlivosti. Vo všeobecnosti stromárku orešinovú nezaraďujeme k vážnejším škodlivým organizmom. Medzi hlavných prirodzených nepriateľov patria parazitoidy Trioxys pallidusDiaeretiella rapae. Ďalšími prirodzenými nepriateľmi sú dravé Coccinellidae spolu so Syrphidae, ktoré regulujú početnosť škodcov.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down