Hnojivá a cielene riadená výživa rastlín patria aj v súčasnom období k rozhodujúcim intenzifikačným faktorom v rastlinnej výrobe. Úrodná pôda je základným predpokladom pre udržanie stability úrod aj pri menej priaznivých poveternostných podmienkach, alebo aj pri krátkodobom nedostatočnom hnojení. Cieľom hnojenia a výživy rastlín je zabezpečiť dosahovanie nielen primeranej úrody v danom roku, ale aj udržanie a zvyšovanie úrodnosti pôdy.
Požiadavky poľnohospodárskych plodín na živiny sú rozličné a úzko súvisia s ich biologickou zvláštnosťou alebo variabilitou kultivarov. Potreba plodín na minerálne látky závisí od dynamiky intenzity potreby živín počas vegetácie (kvantitatívna stránka výživy) a zmien pomerov prijatých živín (kvalitatívna stránka výživy). Živiny prijímajú poľnohospodárske plodiny prevažne z pôdneho prostredia, preto je dôležité pred ich aplikovaním uskutočniť rozbor pôdy. Hnojenie a výživa plodín minerálnymi živinami patrí k najvýznamnejším faktorom riadenia produkcie a jej kvality v rastlinnej výrobe.
Súčasné poľnohospodárstvo postupne jednoznačne najmä v oblasti hnojenia uplatňuje princípy presného hospodárenia. V systéme hnojenia minerálnymi hnojivami to predstavuje aplikáciu priestorovo premenlivej dávky hnojiva na jednotku plochy podľa požiadaviek plodiny. Rôzne druhy minerálnych hnojív majú aj rôzne fyzikálne vlastnosti. Tieto v rozhodujúcej miere určujú podmienky ich aplikácie a vhodnosť použitia príslušnej technológie pre konkrétny druh hnojiva.
Celý článok v RN č. 19
Prof. Dr. Ing. RICHARD POSPIŠIL
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre