Hovädzí dobytok ako pasienkové zviera je na vysokú svetelnú intenzitu zvyknutý. Potrebuje dostatok svetla, aby sa dobre orientoval, vyznal sa v okolí a rozoznal svojich druhov a ľudí. Svetlo riadi aj veľa biologických procesov, je časovač, ktorý ovplyvňuje správanie a hormonálnu rovnováhu zvierat.
- Dostatok svetla: Pre maštale s dojnicami sa odporúča intenzita osvetlenia od 150 do 200 luxov, a to 12 až 14 hodín denne. To sa dá kontrolovať luxmetrom. Existujú aj aplikácie na meranie intenzity osvetlenia pre smartfóny, ktorých presnosť merania však často zaostáva za prianím. Pri dostatočnej intenzite osvetlenia by nemal byť problém v boxoch na ležanie čítať i noviny. Ak sú stajne príliš tmavé, trpí aktivita stáda, príjem krmiva, úžitkovosť a aj plodnosť zvierat.
- Tmavé fázy zabezpečujú nočný pokoj: V noci by intenzita osvetlenia nemala prekročiť10 luxov. Tým dochádza k normálnemu zvýšeniu melatonínu počas noci. Kravy majú na sietnici prirodzený reflektor, preto v noci vidia podstatne lepšie ako ľudia. Z pohľadu kravy sa teda môžu nočného osvetlenia v stajni vzdať.
- Denné svetlo využívať ako zdroj svetla: Najsilnejším a zároveň najpriaznivejším zdrojom svetla je denné svetlo. Počas bezoblačného dňa možno pod holým nebom namerať 60- až 80-tisíc luxov. Aj v zamračených dňoch dosahuje denné svetlo niekoľko tisíc luxov. Aby sa do stajne dostalo čo najviac denného svetla, mali by byť bočné steny otvorené. Tu je aj v starších, zastrešených stajniach často ešte veľký potenciál.
- Priame slnečné žiarenie - dbať na sezónne rozdiely: Kým v zime si kravy priame slnečné žiarenie nízko položeného slnka užívajú, v teplých letných mesiacoch sa mu vyhýbajú. V lete priame slnečné žiarenie zvyšuje stres z horúčav, preto sa dnes už neodporúčajú svetelné panely a svetelné hrebene na strechách stajní. Veľkoryso otvorené bočné steny a hrebeň strechy prinášajú veľa svetla a zároveň minimalizujú priame slnečné žiarenie v lete.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 3.