Poľnohospodárska výroba predstavuje doslovne ukážkový príklad rôznych spôsobov manipulácie s materiálom a ponúka možnosti pre využitie manipulačnej techniky prakticky 365 dní v roku. Rastlinná aj živočíšna výroba sú spojené s nakladaním a premiestňovaním rozličných materiálov, a to od sypkých hmôt, ako sú zrniny a olejniny, minerálne hnojivá, či kŕmne zmesi, cez objemové materiály, ako sú čerstvo pozberané aj konzervované krmoviny, slama alebo maštaľný hnoj, a končiac napr. prácami spojenými s údržbou jednotlivých prevádzok a starostlivosťou o rôzne priestranstvá okolo areálov poľnohospodárskych stavieb.
V súčasnosti je v poľnohospodárskych podnikoch využívaný široký sortiment nakladacích a manipulačných prostriedkov. Prvú významnú skupinu strojov pre manipuláciu s materiálom predstavujú tzv. kompaktné (mini) nakladače s riadením kolies šmykom a čelné samohybné kolesové nakladače s kĺbovým usporiadaním podvozku. Druhou významnou skupinou nakladačov využívaných pri nakladaní a manipulácii s materiálmi hlavne v objektoch živočíšnej výroby, ktorá sa však čoraz viac presadzuje aj na úkor vyššie uvedenej prvej skupiny nakladačov hlavne vďaka svojej vysokej výške zdvihu a dobrým manévrovacím vlastnostiam, sú samohybné nakladače s teleskopicky výsuvným ramenom (teleskopické manipulátory).
Prvé teleskopické nakladače sa v našom poľnohospodárstve začali objavovať od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia a našlo sa pre ne obrovské množstvo uplatnení. V súčasnosti môžu zastávať funkcie manipulátorov s vysokým dosahom, žeriavov, betónových čerpadiel, pracovných plošín, ťahačov prívesov a návesov atď. Obľubu si získavajú hlavne svojou univerzálnosťou, možnosťou rýchlej výmeny adaptérov, dobrými prejazdovými vlastnosťami, alebo dosahom teleskopického ramena. Dnes už patria k základnému vybaveniu poľnohospodárskych prevádzok od najmenších fariem až po veľké podnikové komplexy.
Spracoval:
doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.
Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra
celý článok v RN č. 17