05.08.2024 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tepelný stres zhoršuje produkciu i reprodukciu

Na celom svete sa chovatelia hovädzieho dobytka musia vysporiadať s pôsobením tepelného stresu, ktorý je jednou z hlavných príčin zhoršenej produkcie i reprodukcie. Možnosti, ktorými sa možno brániť sú rôzne - viac či menej investične a prevádzkovo náročné. V posledných rokoch sa do centra záujmu dostala výživa a kŕmenie.

Tepelný stres pôsobí vždy, keď je produkcia tepla organizmom vyššia ako môže odovzdať do prostredia. Tento stav u dobytka narúša pohodu, znižuje mliečnu produkciu, zhoršuje kvalitu mlieka, býva príčinou vzniku metabolických i reprodukčných porúch či obmedzenia rastu.
Problematikou redukcie tepelného stresu sa zaoberajú vedci nielen v USA, kde náklady s ním spojené predstavujú v chovoch dojeného dobytka straty vo výške 1 - 1,5 miliárd US dolárov ročne. Potreba efektívneho a komplexného riešenia je celosvetová, pretože k nemu dochádza takmer všade a čím ďalej častejšie.

Teplo a gravidné kravy

Tepelný stres je extrémnym stavom, kedy zvieratá nie sú schopné (kvôli vysokej okolitej teplote) zbavovať sa tepla vytvoreného ich organizmom. Štandardné behaviorálne, psychologické a biochemické termoregulačné procesy nestačia organizmus ochladzovať, a to vedie najprv k obmedzeniu príjmu krmiva. Nasleduje pokles úžitkovosti, zhoršenie reprodukcie a ďalšie problémy. Nevhodná technológia, chyby v riadení stáda či výživy a kŕmenia môžu negatívne účinky ešte znásobiť. Väčšina vedcov sa venuje skúmaniu širokého spektra dopadov tepelného stresu na zdravie jednotlivca, avšak štúdie vedcov z University of Florida poukazujú na negatívny vplyv tepelného stresu naprieč generáciami.
Snaha o vyhodnotenie vplyvu tepelného stresu na vnútromaternicový vývin plodu a najmä tých orgánov, ktoré sa spájajú s fungovaním imunitného systému, viedla floridský tím k tomu, aby gravidné holsteinské kravy vystavili pôsobeniu horúceho floridského leta. Následne zhromaždili údaje o ich potomstve a porovnali ich s teľatami, ktoré sa narodili kravám, ktorých welfare počas pokročilej gravidity zlepšovali vhodné chladiace prostriedky. Podľa výsledkov, teľatá narodené tepelne stresovaným kravám mali nižšiu pôrodnú hmotnosť, ale i nižšiu hmotnosť orgánov, včítane srdca, pečene, obličiek, týmusu a sleziny, a vyššiu mieru tzv. bunkovej smrti v črevách.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 32.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down