Príspevok pojednáva o významných chorobách mladého hovädzieho dobytka a má informačný charakter pre orientáciu farmárov a riešenie problémov priamo v chovateľských podmienkach, v úzkej súčinnosti s praktickými veterinárnymi lekármi.
Choroby ústnej dutiny
Stomatitídy sú zápaly dutiny ústnej a zahŕňajú glositídu (zápal sliznice jazyka), palatitídu (zápal sliznice podnebia) a gingivitídu (zápal sliznice ďasien). Klinicky sú charakterizované čiastočnou alebo úplnou stratou chute do žrania, olizovaním mulca a silnou produkciou slín. Zápaly sliznice dutiny ústnej sa vyskytujú ako samostatné ochorenia, alebo sú sprievodným príznakom ochorení, či už infekčných, toxických alebo nutričných nedostatkov.
Katarálny zápal je veľmi častou formou zápalu dutiny ústnej ako následok mechanicko-traumatického (hrubé a pichľavé krmivo - bodliaky, ostré trávy, plevy, ostrý a nepravidelný chrup, ostré cudzie predmety, neodborné zaobchádzanie pri otváraní dutiny ústnej), termického (horúce nápoje, lieky, inhalácia parou) a chemicko-toxického podráždenia (poleptanie chemickými látkami, ktoré zvieratá olizujú (priemyselné hnojivá, ortuťové, arzénové či meďnaté prípravky proti živočíšnym a rastlinným škodcom, skrmovanie jedovatých rastlín - repka, horčica). Ďalej infekčné ochorenia, najmä v počiatočných štádiách (hlavnička, slizničná choroba, slintačka).
Pľuzgierový zápal je charakterizovaný tvorbou pľuzgierov, podobne ako pri slintačke. Príčinou býva nekvalitné krmivo - plesnivé, vyklíčené zemiaky, pasenie na strniskách, nie je vylúčený infekčný pôvod.
Viac sa dočítate v príspevku prof. GABRIELA KOVÁČA a kol. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 20.