16.02.2015 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

To najlepšie z ponuky

Za posledné roky spoločnosť Pioneer Hi-Bred Slovensko spol. s.r.o. veľmi intenzívne pracovala na vývoji nových hybridov kukuríc, aby bola schopná obmeniť svoje portfólio a priniesť na trh vyššiu kvalitu.

 

V minulom roku uviedla na trh 8 noviniek, v tomto roku svoju pozornosť sústredila na ekonomicky najatraktívnejšiu skorostnú skupinu FAO 300 – 400. Nádejné hybridy predstavila na svojom tradičnom zimnom seminári v Podbánskom, v hoteli Permon.

Šľachtenie má samozrejme význam iba vtedy, keď nové hybridy  dokážu prekonať staršie materiály. Nová generácia hybridov v porovnaní s najpredávanejšími štandardmi spoločnosti má lepšiu adaptáciu a vyšší výnos. Podľa výsledkov minuloročných pokusov z 20 lokalít Slovenska ide o priemerné zvýšenie výnosu o 0,5 t u nových hybridov. „Myslím si, že je to vďaka tomu, že sme posunuli kompletné šľachtenie z USA do podmienok Európy, dokonca stredoeurópskej kontinentálnej klímy,“ uviedol Ing. Marek Jakubec, produktový manažér spoločnosti Pioneer Hi-Bred Slovensko.

Pre najsevernejšie podmienky

Do skorostnej skupiny FAO 200 prináša spoločnosť zmenu v podobe hybridu P7709 FAO 200. Ide vôbec o prvý skorý hybrid z portfólia spoločnosti s typom zrna konský zub s rýchlejším púšťaním vody pre skoré oblasti pestovania. V porovnaní s ďalším hybridom z tejto skupiny –PR39B29 má lepší výnos pri rovnakej zberovej vlhkosti, výrazne lepšiu kvalitu zrna, lepšie odovzdávanie vody, ktorý plánuje spoločnosť postupne nahradiť práve hybridom P7709.

Už etablovaným materiálom v skorostnej skupine FAO 250 – 300 je výkonný a univerzálny hybrid P8000 FAO 240 na zrno aj siláž. Vhodný do extenzívnych podmienok pestovania je P8523 FAO 270, ktorý spoločnosť predáva pod značkou Optimum AQUAmax. Pre všetkých pestovateľov, ktorí vyžadujú veľmi skorý zber odporučil M. Jakubec podporné hybridy P8745 FAO 280 a P8529 FAO 290. Najvýkonnejším materiálom z tejto skupiny je novinka P8816, ktorá bola v minulom roku hybridom s najvyššou ekonomikou pestovania v regióne severozápadného Slovenska z portfólia spoločnosti. „ Je to prepočítané z priemernej čistej tržby z hektára, od ktorej sme odrátali náklady na sušenie,“ doplnil M. Jakubec.

Do všetkých podmienok pestovania

Veľmi zaujímavé portfólio ponúka skorostná skupiny FAO 300 – 350, vďaka ktorému dokáže spoločnosť Pioneer ponúknuť hybridy do všetkých podmienok pestovania.

Hybridom s nízkymi nákladmi pre horšie pestovateľské podmienky je P9025 FAO 310 na zrno aj siláž. V portfóliu ako druhý nosný materiál zostáva zrnová kukurica P9578 FAO 320 registrovaná ÚKSÚP-om po dvoch rokoch Štátnych odrodových skúšok s úrodou 12,98 t/ha vhodná do podmienok s dlhotrvajúcim suchom. Na miesta s výraznejším teplotným stresom je určený P9175 Optimum AQUAmax FAO 330. Podľa M. Jakuba oba hybridy – P9578 a P9175 sú vhodné pre kukuričnú a repnú výrobnú oblasť a dá sa s nimi dosiahnuť úroda cez 10 t/ha v prevádzkových podmienkach pri veľmi zaujímavých zberových vlhkostiach okolo 16-18 % už na začiatku zberov zrnovej kukurice (prvá polovica októbra). Ponuku dopĺňa skorá waxy kukurica PR38A75 FAO 350 a minuloročná novinka a zároveň jeden z kľúčových materiálov spoločnosti do budúcna – hybrid P9241 FAO 350. Patrí do skupiny Optimum AQUAmax, to znamená, že musí podávať špičkový výkon v suchých aj normálnych pestovateľských ročníkoch. M. Jakubec spomenul pokus v PD Zavar, kde sa kukurice zberali skôr pri vyšších zberových vlhkostiach (26-40%). Podľa produktového manažéra P9241 aj napriek tomu suverénne patril medzi najlepšie (úroda 10,9 t/ha a zb. vlhkosť 26,8%), spolu s hybridmi (P9578, P9175, P9074). Zároveň bol hybridom s najvyššou ekonomikou pestovania na juhu aj západe Slovenska v okolí Bratislavy. Darilo sa mu aj na juhovýchode Slovenska, kde skončil v prvej päťke hybridov s najvyššou ekonomikou pestovania.

Reakcia na riadený stres

Jednou z problematiky, ktorej sa spoločnosť venuje je aj problematika kvality zrna a mykotoxínov v kukurici. Každoročne sleduje svoje hybridy, selektuje ich, pretože iba tie najlepšie z hľadiska kvality zrna sa môžu dostať do komerčného predaja.

„Na našich šľachtiteľských staniciach sledujeme reakciu kukuríc na riadený stres, to znamená frekvenciu vzniku hubových chorôb na umelo vyvolanú infekciu. Porovnávame nové hybridy na štandardy a iba tie najlepšie zaraďujeme do komerčného pestovania,“ prezradil M. Jakubec. Tým sa to však nekončí. V druhom kroku sa z  prevádzkových pokusov (aj na Slovensku) odoberajú vzorky a sleduje sa obsah mykotoxínov  v centrálnom laboratóriu. Tento selekčný proces je podľa M. Jakubca zrejmý aj v poraste. Ako dodal, aj u nich sa samozrejme niekedy vyskytnú zaplesnivené šúľky, ale frekvencia je omnoho nižšia a zdravšie šúľky a vyšší úrodový potenciál je dobre viditeľný na väčšine lokalít.

Veľa sa diskutuje (najmä po minulom roku), o príčinách tohto problému. Vďaka výskumu sa prišlo na to, že 5 – 8 % vplyv na výskyt toxínov DON a FB1 má ročník, okolo 2,5-5 % majú hybridy, ale ako najväčší problém sa ukázal vplyv lokality (44 %). Už samotná pôda a pozberové zvyšky sú infikované hubovými chorobami a to spôsobuje prenos choroby na ďalšiu plodinu, ktorou môže byť samozrejme aj kukurica. Preto sa podľa M. Jakubca treba zamerať na fytosanitárne opatrenia. Jedným z najúčinnejších opatrení je orba, alebo hlboká orba (zapracovanie a rozloženie rastlinných zvyškov spolu s mycéliami húb), ktorou sa tiež zminimalizuje počet lariev vijačky kukuričnej, ako problému číslo dva na poliach ( vstupná brána pre plesne cez poškodenia škodcami).

Inovované portfólio o 5 nových hybridov

Veľké množstvo noviniek pribudlo aj do skorostnej skupiny FAO 350 – 400. Otvára ju novinka s veľmi dobrou adaptabilitou – hybrid P9486 OptimumAQUAmax FAO 360, ktorý bol v ŠOS v Maďarsku najlepším spomedzi všetkých testovaných materiálov. Chýbajúci silážny materiál v tomto segmente doplnila novinka P9549 FAO 380, stabilný hybrid pre extenzívne podmienky pestovania pre nízkonákladových pestovateľov.

Spoločnosť v krátkom čase uviedla 5 nových hybridov a za dva roky si úplne vynovila tento segment. Aj naďalej zostáva silným hráčom hybrid PR37N01 FAO 390, ktorý spoločnosť Kleffman vyhodnotila ako najpredávanejšiu zrnovú kukuricu za minulý rok. Vlani uviedol Pioneer na trh hybrid P9606 FAO 380, ktorý prekvapil hneď v prvom roku. Podľa slov produktového manažéra spoločnosti sa mu darilo od východu až po západ, na strednom Slovensku skončil dokonca ako prvý spomedzi hybridov Pioneer s najvyššou ekonomikou pestovania.

Suverénnou novinkou v inovovanom portfóliu je P9903 FAO400. Je to typický kontinentálny hybrid. M. Jakubec upozornil na jeho atraktívny, tučný klas s dobrým zdravotným stavom. Rastliny sú skôr nižšie a kompaktné. P9903 rozširuje ponuku odrôd OptimumAQUAmax už na 9 materiálov, ktoré v minulom roku, historicky v jednom z najlepších dokázali, že vedia dať špičkový výnos nielen v suchých podmienkach, ale aj v normálnych ročníkoch.

Sľubné výsledky

Rekordný výnos v minulom roku dal aj ďalší hybrid so značkou OptimumAQUAmax, novinka skorostnej skupiny FAO 400 – 450 - hybrid P0023 FAO 420. „P0023 dal najvyšší výnos v PAT pokusoch spoločnosti Pioneer. Vyznačuje sa výbornou adaptabilitou ku kontinentálnej suchej klíme, má extrémne vysokú toleranciu na stres zo sucha a tepla, erektoidné postavenie listov, zdravé klasy, nízke rastliny a nasadenie šúľka,“ dodal na margo novinky M. Jakubec. V ponuke zostávajú aj hybridy P0017 FAO 420, P9915 FAO 430 a PR36V52 FAO 440.

Zo skorostnej skupiny nad FAO 450 vyzdvihol veľmi dobrú cenu silážneho hybridu PR34Y02 FAO 570, výbornú kvalitu zrna P9911 OptimumAQUAmax FAO 480 a extrémne vysoké výnosy, ktoré dosiahol hybrid P0216 OptimumAQUAmax FAO 490 u pestovateľov.

Nová slnečnica už v marci

Spoločnosť Pioneer má v ponuke aj 9 hybridov slnečníc. Z nich M. Jakubec vyzdvihol skorý express hybrid P63LE75, najpredávanejšiu express slnečnicu P64LE25. Zo segmentu konvenčných hybridov P63LL06, ale aj cleafrieldovú slnečnicu P64LC09. Ako na seminári zaznelo, spoločnosť do budúcna chystá priniesť na trh nový express tolerantný, vysokoolejnatý hybrid pod názvom P64HE118. „Má špičkové výnosy za dva roky skúšania a v marci by mal byť registrovaný ÚKSÚP-om na Slovensku,“ prezradil M. Jakubec.

Obchodné podmienky

V závere seminára Ing. Marian Bačiak predstavil obchodné podmienky pre sezónu 2015. Podľa slov nového obchodného riaditeľa spoločnosti v cenách kukurice nenastanú žiadne významné zmeny. Ceny zostanú na rovnakej úrovni ako vlani, alebo mierne poklesnú. Pozornosť pestovateľov však upriamil na zvýhodnené balíky s až o 15 % nižšiou cenou  -  inovatívny balík PR37N01 + P9903, ekonomický balík P9025 + P9241 alebo P0017 + P0023 a balík TOP zložený z hybridov slnečnice P64LE25 + kukurice P9241.

Rovnako ako vlani, aj v tomto roku majú pestovatelia možnosť špeciálneho morenia hybridov kukurice moridlom FORCE 20 CS. Ako však M. Bačiak upozornil, toto morenie nie je dostatočné proti kukuričiarovi koreňovému. „Kto má problém s kukuričiarom, môže použiť morenie FORCE 20 CS na to, aby si znížil dávku granulovaného prípravku FORCE G. Je to ekonomicky výhodnejšie,“ dodal.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down