13.07.2015 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tohtoročnej úrody bude menej, kvalita však bude lepšia

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek navštívil dnes Podielnické poľnohospodárske družstvo Trhová Hradská. So svojimi spolupracovníkmi sa oboznámil s priebehom žatvy a stretol sa s farmármi regiónu.

Ako povedal, v okolí Dunajskej Stredy už žatva pokročila. „Niektoré podniky skončili so zberom jačmeňa, sú miesta, kde do konca týždňa skončia aj so žatvou. Výnosy, ktoré sa tu dosahujú na úrovni 4,5 - 4,9 t/ha, sú celkom slušné. Na Slovensku bude o osem až deväť percent nižšia úroda, než bola vlani,“ konštatoval s tým, že dažde, nedostatočná vlaha sa podpísali pod nižšiu tonáž. "Pokiaľ nepríde nepriaznivé počasie, kvalita bude lepšia ako vlani a výkupné ceny by mohli byť vyššie," pokračoval.
Podľa slov ministra agrárne podniky nie sú donútené okamžite predávať hustosiate obilniny, nakoľko vedia si uskladniť pšenicu a jačmeň. „Podľa mojich skúseností tie pšenice, ktoré vyšľachtili na Slovensku, majú výrazne vyššie výnosy ako dovozové. V období sucha sa ukazuje, že slovenské pšenice majú podmienky vytvorené práve na takýto typ počasia,“ ozrejmil Jahnátek.
Na dnešnom stretnutí s farmármi dunajskostredského a galantského regiónu poukázal minister na to, že v tomto roku sa skumulovali dva faktory, ktoré výrazne ovplyvnili ceny: ruské embargo a zrušenie mliečnych kvót. „O mliečnych kótach sme vedeli. V tomto roku sme zvýšili dotácie na hovädzí dobytok. Je historicky najvyššia platba na dojnice, 373 eur na jeden kus, vlani to bolo ešte 81 eur. Zaviedli sme aj podporu 160 eur na jalovice. Ruská kríza tieto dotácie kvázi znegovala, lebo sa objavil trend umelého znižovania cien. Na Slovensku nie je nejaký nával cudzieho mlieka. Skôr ide o strašenie prvovýrobcov zo strany obchodníkov,“ vysvetlil. Dodal, že stláčanie cien smerom nadol je u nás najvýraznejšie. Na Slovensku je cena mlieka o pár centov nižšia, ako majú okolité štáty. „My máme obrovský rozptyl výkupných cien mlieka. Ak hovoríme o zazmluvnenom mlieku, tak na Slovensku výkupné ceny sa pohybujú od 22 do 30 centov za liter. Je to príklad toho, ako sa navzájom podnikatelia zneužívajú a vydierajú  v potravinovej vertikále. Môže sa stať, že tento tlak bude pre mliekarne kontraproduktívny,“ objasnil Jahnátek. Pripomenul, že ak niektorí chovatelia zastavia produkciu mlieka, budú musieť zaniknúť aj mliekarne, lebo nebudú mať dosť domácej suroviny. Dovážať mlieko z väčšej vzdialenosti ako 60–100 kilometrov nemá žiadny význam, lebo sa to cenovo nevyplatí.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down