Účinnosť pesticídov je v rozhodujúcej miere ovplyvňovaná vlastnosťami strojov využívaných pri ich aplikácii. Tieto mechanizačné prostriedky musia zaručiť presné dávkovanie chemikálie, udržiavanie zadanej koncentrácie roztoku, rovnomerné aplikovanie chemického prípravku na povrch pôdy alebo ošetrovaných rastlín a vylúčenie úletu chemického prípravku za hranice ošetrovaného pozemku. Okrem toho musia vyhovovať stále prísnejším požiadavkám ekologickej bezpečnosti.
Jednou zo základných podmienok výroby zdravých potravín je využívanie všetkých dostupných opatrení smerujúcich k dosiahnutiu prirodzenej odolnosti plodín, udržaniu úrodnosti pôdy a ochrane rozmanitosti živočíšnych i rastlinných druhov. Aj z uvedeného dôvodu by sa prednostne pri ochrane rastlín mali využívať prirodzené ochranné faktory. Až keď tieto opatrenia nepostačujú, možno uvažovať o tzv. priamych metódach ochrany, ku ktorým patria fyzikálne spôsoby (mechanické či termické ničenie burín), biologické spôsoby (množenie či periodická introdukcia užitočných organizmov do porastu) a chemická ochrana (aplikácia syntetických látok - pesticídov).
Ochrana poľnohospodárskych kultúr pred pôsobením burín, rôznych chorôb aj škodcov prináša značné zvýšenie poľnohospodárskej produkcie. Ochranu rastlín je však potrebné chápať v plnej šírke, najmä ako prevenciu proti výskytu škodlivých činiteľov, a nie len ako liečebný zásah. Prevencia, teda nepriamy spôsob ochrany rastlín, je daná dodržiavaním agrotechnických termínov, dodržiavaním osevných postupov, výberom kvalitného osiva a voľbou odrody.
S použitím dostupných zdrojov spracoval:
doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.
Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra
Celý článok v RN č. 15