20.11.2013 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy vo využívaní biomasy

Využitie obnoviteľných zdrojov energie sa v poslednej dobe stáva akýmsi trendom. Hovorí sa o úsporách energie z fosílnych palív, o ochrane životného prostredia, o globálnom otepľovaní a ďalších aspektoch spojených s rozvojom priemyselnej výroby. Aj preto Agrobioenergia, Združenie pre poľnohospodársku biomasu v spolupráci s ďalšími firmami pripravili odborný seminár o nových trendoch energetického využívania biomasy.

Ku koncu roka 2012 bolo na Slovensku vystavaných a zapojených celkom 40 bioplynových staníc a zhruba 50 je v štádiu prípravy a rozostavanosti s predpokladom realizácie v roku 2013 – 14. „Očakávame, že v roku 2013 a 2014 budeme mať okolo 90 bioplynových staníc,“ uviedol František Zacharda prezidenta združenia Agrobioenergia sa na Slovensku.

Vzhľadom na to, že poľnohospodárstvo je rezort chudobný a rozhodujúci vplyv na budovanie staníc majú finanční investori, ktorí sa snažia o čo najkratšiu návratnosť investícií, až 85 % staníc používa materiál s najvyššou výťažnosťou bioplynu, a tým je kukuričná siláž.

Každá minca má však dve strany. V tomto prípade na miske váh na jednej strane bioplynové stanice, na strane druhej potravinová bezpečnosť Slovenska. Ako na seminári zaznelo, súčasných 40 fungujúcich bioplynových staníc ročne spotrebuje 550-tisíc ton kukuričnej siláže. Pri súčasnej produkcii siláže a spotrebe do bioplynových staníc nám zostane pre kŕmenie hovädzieho dobytka asi milión 667 tisíc ton siláže, čo je v priemere 9,85 kg/ks a deň. Pri očakávanom náraste počtu bioplynových staníc na 90 a pri rovnakom spôsobe „kŕmenia“ týchto staníc kukuričnou silážou, jej zásoba na kŕmenia klesne cca. na 6 kg/ks/deň.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down