22.04.2016 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tretina chovateľov dojníc na Slovensku uvažuje o ukončení produkcie mlieka

Tretina slovenských chovateľov dojníc uvažuje o ukončení produkcie mlieka, tvrdí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík. Dôvodom sú nízke nákupné ceny surového kravského mlieka. "Mliečna kríza z roku 2009 sa opakuje, tentoraz v celej Európskej únii. Chovatelia dojníc strácajú trpezlivosť znášať ďalšie straty, očakávajú pozitívny signál aj zo strany štátu. Ak nepríde v krátkom čase, prestanú produkovať mlieko," povedal Semančík počas Valného zhromaždenia delegátov SPPK v Nitre.

O likvidácii chovov dojníc uvažuje aj Odbytové družstvo sever v Žiline, čo potvrdil jeho riaditeľ Slavomír Stančík. "Aktuálna situácia na slovenskom trhu s mliekom začína byť katastrofálna, pretože dlhodobo klesajú realizačné ceny surového kravského mlieka. A čo je ešte závažnejší fenomén, o časť slovenského mlieka nie je záujem zo strany spracovateľov. Farmári vyrábajú mlieko, ktoré nemá kto spracovať," skonštatoval Stančík. Príčiny tohto stavu vidí v nezvládnutej poľnohospodárskej politike na úrovni Európskej únie a v nadmernom dovoze potravín zo zahraničia na slovenský trh. "Ceny, za ktoré sa vozia na Slovensko potravinové výrobky, sú nižšie, ako sú výrobné náklady na surovinu. Táto situácia je neriešiteľná zo strany výrobcov, tu už musí zasiahnuť štát. Musí spraviť poriadok s dampingovými cenami, ale aj s politikou obchodných reťazcov," povedal Stančík. Podľa jeho slov sa momentálne na pultoch slovenských predajní predáva 70 % slovenského mlieka, menej ako 50 % kyslomliečnych výrobkov od slovenských výrobcov a 33 % slovenského masla, tvarohu a syrov.
Odbytové družstvo sever ročne vyprodukuje 10,5 milióna litrov mlieka. Od začiatku júna tohto roka nemá na odber uzatvorené žiadne kontrakty, o mlieko nie je záujem. Priemerná realizačná cena za liter surového kravského mlieka je 24 až 25 centov, nákladová cena však dosahuje 40-42 centov. "Mliekari nám potvrdzujú, že situácia sa zhoršuje, o ich výrobky je na trhu stále menší záujem. Jeden nemenovaný veľký spracovateľ mlieka má na sklade vyše dvojmesačnú zásobu, z hľadiska fungovania firmy začína byť situácia kritická," povedal Stančík. Podľa jeho názoru bude rozhodnutie manažérov o likvidácii chovov rýchlejšie, ako v rokoch 2008 až 2009, kedy čakali na to, ako sa mliečna kríza vyvinie. "Súčasná kríza je neštandardná, nie je to cenová kríza, ale kríza z nadprodukcie. Je daná obrovským množstvom vyrobeného mlieka v únii, ktoré sa stále zvyšuje. Z pozície celej EÚ sa neprijímajú opatrenia, ktoré by ju mali zlepšiť," tvrdí riaditeľ družstva, kde sú ohrozené stovky pracovných miest. Nielen v živočíšnej, ale aj rastlinnej výrobe, pretože pri likvidácii chovov nebude potrebné produkovať krmivá. Od štátu farmári očakávajú riešenie dampingových dovozov na slovenský trh i poskytnutie finančných zdrojov, ktoré pomôžu poľnohospodárom preklenúť súčasnú situáciu na trhu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down