Správa IPCC (Medzivládny panel o zmene klímy; Intergovernmental Panel on Climate Change) uvádza, že produkcia metánu (CH4) sa od roku 2007 rapídne zvýšila v dôsledku poľnohospodárskych činností – najmä v západnej a východnej Ázii, Brazílii a severnej Afrike, ako aj spaľovaním fosílnych palív v Severnej Amerike.
Inými slovami, vedci sa domnievajú, že ľudia a hovädzí dobytok sú hlavnou príčinou zvyšujúceho sa znečistenia metánom. Krajiny však neurobili veľa pre riešenie tejto situácie.
Podľa výskumníčky Lei Nguyen, USA za bývalého prezidenta Donalda Trumpa upustili od nariadenia, podľa ktorého ropné spoločnosti musia monitorovať a riešiť úniky metánu. Čína má zas trh na obchodovanie s uhlíkom, ale málo robí pre zníženie emisií CH4. Ekológovia tvrdia, že musíme čo najrýchlejšie prejsť z uhlia, plynu a ropy na čisté zdroje energie, ale svet si nemôže dovoliť čakať na tento prechod.
Koalícia 134 zdravotníckych a environmentálnych organizácií si stanovila globálny cieľ do roku 2025 znížiť znečistenie metánom v plynárenskom a ropnom priemysle o 65 %. Výhody obmedzenia CH4 budú dôležité, keďže svet sa nezmení zo dňa na deň a ľudia budú naďalej hazardovať s klímou.
Riešenie emisií metánu v mnohých priemyselných odvetviach (vrátane plynu a ropy), poľnohospodárstva a odpadu by mohlo spomaliť globálne otepľovanie až o 30 %. Aj keď sa to možno nezdá, zvýšenie len o štvrť stupňa Celzia (nie o celý 1°C, ako je predpokladané) by do roku 2025 mohlo zmierniť množstvo katastrofických dopadov. Pokiaľ ide o príčiny globálnej tepelnej zmeny, metánu sa nevenuje taká pozornosť ako oxidu uhličitému (CO2), no jeho riešenie by malo byť hlavným záujmom, keďže sa snažíme o klimatickú neutralitu (teda cieľ nulových čistých emisií do roku 2050).
Viac sa dočítate v príspevku Ing. Andrey Mrekajovej, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.