Postupy a opatrenia v oblasti udržateľného chovu hospodárskych zvierat pomáhajú nielen zmierniť zmenu klímy, ale aj budovať odolnosť odvetvia voči vplyvom zmeny klímy. Prispievajú tiež k potravinovej bezpečnosti a zdraviu, hospodárskemu a environmentálnemu blahobytu a v celosvetovom meradle aj k sociálno-kultúrnemu životu lokálnych komunít.
Konkrétne opatrenia na zníženie emisií
- Zlepšenie kŕmnych stratégií: Zmena v kŕmení hospodárskych zvierat, napríklad pridaním olejov do krmiva alebo zlepšením kvality ťažko stráviteľného krmiva, môže znížiť emisie spôsobené enterickou fermentáciou. Tieto zmeny zlepšujú stráviteľnosť krmiva a tým znižujú tvorbu metánu.
- Anaeróbne hospodárenie s maštaľným hnojom: Tento systém využíva mikroorganizmy na rozklad hnoja v podmienkach bez kyslíka, čím sa produkuje bioplyn (hlavne metán a oxid uhličitý) a digestát. Metán zachytený pomocou zberačov plynu môže byť využitý na výrobu energie (pohon generátorov, vykurovanie alebo osvetlenie).
- Oddelenie tuhého a tekutého hnoja: Pomocou odstrediviek či filtračných lisov je možné oddeliť tuhý hnoj od tekutého, čo zlepšuje prevzdušňovanie a obmedzuje tvorbu metánu počas skladovania.
- Sušenie hnoja: Sušením hnoja dochádza k zníženiu obsahu tekutín v hnoji, aby sa dosiahol obsah pevných látok 13 percent alebo viac. Uľahčuje prepravu a skladovanie hnoja a zároveň znižuje produkciu metánu z anaeróbnych hnojových lagún.
- Kompostovanie hnoja: Tento aeróbny proces umožňuje mikroorganizmom riadene rozkladať organický materiál. Kompostovanie vyžaduje vzduch, vlhkosť a organický materiál s vysokým obsahom dusíka a uhlíka. Tento proces trvá niekoľko týždňov až mesiacov, v závislosti od úrovne riadenia otáčania alebo prevzdušňovania. Produkuje však menej emisií metánu ako anaeróbne lagúny.
- Skrátenie času skladovania hnoja: Zníženie času, počas ktorého je hnoj uskladnený v anaeróbnych podmienkach, je tiež dôležitým aspektom pri znižovaní produkcie metánu. Každodenné rozmetávanie hnoja na vonkajšie plochy výrazne obmedzuje emisie.
- Zlepšenie hospodárenia s pastvinami: Regulácia priestorovej a časovej prítomnosti dobytka na pastvinách (solárne ohradníky), zlepšenie hnojenia a manažment živín či zavedenie strukovín a zlepšenie mobility zvierat, môžu významne obnoviť kvalitu pastvín a zvýšiť množstvo uhlíka v pôde.
- Rotačné spásanie: Rozdelenie veľkých pastvín na menšie a striedavé presúvanie dobytka zvyšuje kvalitu a stráviteľnosť krmiva a môže tak znižovať uvoľnené emisie.
- Zlepšenie zdravia a chovu zvierat: Zlepšenie reprodukčnej účinnosti, predĺženie reprodukčného života zvierat, zníženie vplyvu chorôb a parazitov či genetické vylepšenia môže predĺžiť celoživotnú výkonnosť a zvýšenie produktivity jednotlivých zvierat a znížiť tiež intenzitu emisií skleníkových plynov.
- Zachovanie pastvín: Pôda a tráva uchovávajú veľké množstvo uhlíka, ktorý by sa pri obrábaní pôdy uvoľnil do atmosféry ako oxid uhličitý. Zachovanie pastvín je teda kľúčové pre ochranu uhlíka v pôde.
Tieto opatrenia v udržateľnom chove hospodárskych zvierat majú potenciál zmierniť emisie skleníkových plynov, ale aj posilniť udržateľnosť a odolnosť živočíšnej výroby voči klimatickým zmenám.
Prechod na udržateľné hospodárenie
Prechod na udržateľné hospodárenie s hospodárskymi zvieratami však vyžaduje niekoľko kľúčových riadiacich opatrení:
- Platby za ekosystémové služby: Verejno-súkromné partnerstvá a ochranné programy môžu poskytovať stimuly na podporu udržateľných postupov a obnovy trávnych porastov.
- Dotácie: Presun financií od neudržateľných k udržateľným postupom chovu dobytka, využívajúce menej intenzívne menej intenzívne, regeneratívne poľnohospodárske postupy s ohľadom na pôvodné obyvateľstvo.
- Financovanie výskumu: Zameranie sa na znižovanie emisií z enterickej fermentácie.
- Inovácie v krmivách: Podpora inovatívnych krmív, ktoré znižujú črevné emisie zvierat.
- Školenia a technická pomoc: Poskytovanie vzdelávania v oblasti trvalo udržateľného poľnohospodárstva a manažmentu krmív.
- Certifikácia a označovanie: Podpora systémov, ktoré certifikujú udržateľné postupy v chove zvierat.
- Ochrana trávnych porastov: Zákaz dotácií na plodiny pestované na nedávno upravených trávnych porastoch a zabezpečenie rovnováhy medzi plodinami a pastvinami.
„Táto práca vznikla vďaka podpore rezortného projektu vedy a výskumu č. 43 na základe kontraktu 1092/2022/MPRV SR-930 medzi MPRV SR a NPPC.“
Ing. ANDREA MREKAJOVÁ, PhD., NPPC - Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra