11.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinné opatrenia proti voške slivkovej

V podmienkach celej Európy a aj v strednej Ázii sa vyskytuje voška, ktorá primárne napáda slivku domácu, trnku obyčajnú a ojedinele aj marhuľu obyčajnú. Za sekundárnych hostiteľov vošky slivkovej (Hyalopterus pruni)sa považuje trsť obyčajná a molinia modrá.

Typické príznaky napadnutia hostiteľov sú viditeľné na listoch rastlín. Napadnuté listy sa nikdy neskrúcajú, avšak uschýnajú a opadávajú. V dôsledku toho dochádza k znižovaniu asimilačnej plochy hostiteľa, čo má v konečnom dôsledku dopad aj na plody, ktoré sa zle vyvíjajú a niekedy tiež opadávajú. Na spodnej strane listov možno vidieť početné kolónie vošiek, ktoré sú pokryté bielym voskovým práškom. Okrem toho vošky produkujú množstvo medovice, ktorá pokrýva listy i plody.

Bezkrídla živorodá samička dorastá do dĺžky 2,8 mm. Má zelené sfarbenie s dvomi svetlozelenými pozdĺžnymi pásikmi na chrbte. Oči majú hnedočervené sfarbenie, tykadlá sú krátke, hnedasté so svetlejším tretím článkom. Škodca prezimuje v štádiu vajíčka na slivkách, slivách, trnkách a ojedinele aj na marhuliach. Prvú generáciu tvoria bezkrídle živorodé samičky, v nasledujúcich generáciách sa však začnú objavovať už aj okrídlené, ktoré prelietavajú na sekundárnych hostiteľov. Na jeseň škodca migruje naspäť na hlavného hostiteľa.

Osobitné preventívne opatrenia proti voške slivkovej v podstate nie sú, všeobecná starostlivosť o ovocné stromy napomáhajúca aj prítomnosti predátorov je určite vhodným riešením. Na zníženie populácie vošky slivkovej možno spomedzi prípravkov na ochranu rastlín využiť Calypso 480 SC, alebo prípravky autorizované proti cicavým a žravým škodcom všeobecne, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Dinastia.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down