15.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinný biologický boj proti maštaľným muchám

Podstielka a hnoj v maštali predstavujú ideálne životné prostredie pre muchy. Je to práve teplý a čerstvý hnoj, kam najradšej kladú svoje vajíčka a kde larvy uskutočňujú vývoj a rast.

Muchy v stajni obťažujú ľudí i zvieratá. Môžu prenášať choroby a viesť k stratám výkonnosti zvierat. Len včasný boj proti muchám môže dostať tento problém pod kontrolu. Preto platí: Ak v apríli odstrániš jednu muchu, tak ich odstrániš hneď milión. Ak v máji odstrániš jednu muchu, ostane ich ešte tisíc. Ak v júni odstrániš jednu muchu, tak zabiješ len jednu jedinú.
Maštaľné muchy obývajú stropy, steny a miesta ustajnenia nielen na jar, keď teploty stúpajú. V problémových stajniach je nápor múch silný často aj v zime. Radi sa zdržiavajú okolo kŕmneho žľabu, obťažujú zvieratá a vyvolávajú zbytočný stres, čo brzdí aj ich výkonnosť. Okrem toho prenášajú choroby a znečisťujú prostredie v maštali. Ak  sa boj s nimi nezačne včas a dostatočne, môže sa z toho vyvinúť celoročný problém. Včasná a predovšetkým systematická stratégia proti muchám sa vyplatí.
Muchy sa radšej zdržujú na chorých zvieratách, ktorých obranný pohyb je redukovaný. Jedno z dôležitých opatrení je preto odobrať muchám krmovinovú základňu a možné semeniská. To znamená - likvidovať vlhké miesta, udržovať kŕmne priechody čisté, priebežne odstraňovať zvyšky krmiva vo vnútri a okolo žľabu. A pri čistení maštale nezabúdať ani na ťažko prístupné miesta - kúty, pod žľabom, ustajnením, lebo tam sa vytvárajú semeniská.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 20.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down