14.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚKSÚP upozorňuje verejnosť na výskyt karanténneho vírusu krúžkovitosti tabaku

V našich klimatických podmienkach bol v priebehu tohto roka zistený výskyt karanténneho vírusu krúžkovitosti tabaku (Tobacco ringspot virus).

Slovenská republika však nie je jedinou krajinou s výskytom, pretože prítomnosť tohto škodlivého organizmu bola v rámci Európskej únie spozorovaná viackrát. Vírus má pôvod v centrálnej a východnej časti Severnej Ameriky.

Ako vyplýva z pomenovania, vírus dokáže škodiť na tabaku, no môžu sa s ním stretnúť aj pestovatelia bylín či dokonca drevín. Škodlivý organizmus spôsobuje významné ochorenie sóje, čučoriedky chocholíkatej a tekvicovitých rastlín. K ďalším významným hostiteľom v našich podmienkach patrí jabloň, baklažán, černica, paprika, čerešňa, drieň, jaseň, rod Gladiolus, vinič, rod Iris, tekvica obyčajná, žltý melón, netýkavka sultánska, rody Lupinus Mentha, narcis žltý, papája, pelargónie, petúnie, flox šidlolistý, Pueraria montana, baza, Sophora microphylla a rôzne buriny. Niektorí hostitelia sú nositeľmi vírusu bez príznakov.

Samotný vírus sa nerozširuje rýchlo a nespôsobuje nápadné príznaky napadnutia. Vo svojom pôvodnom areáli rozšírenia je vírus prenášaný háďatkom Xiphinema americanum, X. americanum sensu stricto a taktiež Xiphinema rivesi. Vírus je prenášaný dospelými i larválnymi štádiami. Hlístovce môžu vírus prenášať na veľké množstvo hostiteľských druhov. Okrem toho je pravdepodobnosť prenosu kvôli viacerým vektorom, ako napríklad kobylkou Melanoplus differentialis, roztočami z rodu Tetranychus spp., skočkou Epitrix hiripennis a voškami. Vírus je ľahko prenášaný mechanicky na bylinných hostiteľov. Na základe výskumov sa potvrdil stopercentný prenos vírusu semenom sóje a v súčasnosti sa tento spôsob považuje za hlavný spôsob prenosu uvedeného vírusu. Je však pravdepodobné, že sa takýto spôsob prenosu vyskytuje do istej miery pri väčšine hostiteľov.
Rastliny sóje sú najviac náchylné v skorom štádiu vývoja, pričom vírus sa v rastlinách rozširuje systematicky. Terminálny púčik je zakrivený tak, aby vytvoril záhyb. Ostatné púčiky menia farbu na hnedú, nekrotizujú a sú krehké. Hnedé pruhy je možné vidieť v dužine stoniek a príležitostne aj na stopkách a listových žilkách. Lupene sú zakrpatené a zrolované. Struky sa vyvíjajú zle a neskoro.
Na tabaku vírus spôsobuje prstencové a čiarové vzorky na olistení. Rastliny sú zakrpatené. Tekvicovité rastliny majú škvrnité listy, sú zakrpatené, plody sú zdeformované.
Vinič vykazuje symptómy slabnutia, nový rast je slabý a riedky, internódiá sú skrátené, listy malé a zakrpatené. Vo všeobecnosti sú celé rastliny viniča zakrpatené. Bobule sú roztrúsené a nerovnomerne vyvinuté. Listy čerešní majú nepravidelné chlorotické škvrny po celej listovej čepeli a okraje listov sú deformované a lalokovité. Plody dozrievajú na infikovaných čerešniach neskoro. Pre čučoriedku chocholíkatú je typické odumieranie stoniek a zakrpatenie. Na náchylnej odrode ako je Pemberton, sú listy zdeformované a zhrubnuté, stávajú sa chlorotickými a vykazujú nekrotické škvrny.

Vzhľadom na to, že ide o karanténneho škodcu EÚ, v prípade pozitívneho výskytu vydáva ÚKSÚP prísne rastlinolekárske opatrenia, ktorých cieľom je eradikovať tento škodlivý organizmus. Rovnako aj pri tomto druhu platí povinnosť ohlasovania podozrení z výskytov, a to telefonicky na telefónnom čísle 02/59 88 03 45, e-mailom na ochrana@uksup.sk alebo písomne na adresu: Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave, Odbor ochrany rastlín, Matúškova 21, 833 16 Bratislava.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down