Hovädzí dobytok počuje veľmi dobre, dokonca aj zvuky v ultrazvukovom rozsahu. Vedci z Výskumného ústavu pre biológiu hospodárskych zvierat (Forschungsinstitut für Nutztierbiologie - FNB) v nemeckom Dummerstorfe skúmali, či dobytok počuje aj ultrazvuky z technických zariadení v maštali.
Dobytok má veľmi dobrý sluch. Uši má dokonale prispôsobené svojmu prirodzenému životnému prostrediu, rozľahlým pastvinám a preto sú výraze citlivejšie v porovnaní so sluchom ľudí. To navyše uľahčuje aj skutočnosť, že zvieratá môžu svoje uši nasmerovať nezávisle k vnímaným zvukom.
Zdravý ľudský sluch vníma frekvencie od 20 do 20 000 Hz. Frekvenčný rozsah počuteľnosti u dobytka je podstatne väčší ako u ľudí, počuje frekvencie medzi 23 až 35 000 Hz (citlivý frekvenčný rozsah je 8 000 Hz). Za ultrazvuk sa považuje frekvencia od 20 000 Hz (20 kHz). Sú to tak vysokofrekvenčné zvuky, že človek ich už nepočuje, avšak dobytok ich počuť môže. „Aspoň to naznačujú štúdie z 80. rokov,“ vysvetľuje Dr. Sandra Düpjan z FBN. Na rozdiel od rozľahlých trávnatých plôch, dobytok v stajni je neustále vystavený rozličným druhom zvukov. Inštalované technické zariadenia vydávajú zvuky v rôznych rytmoch, niektoré aj v ultrazvukovom rozsahu.
FNB v Dummerstorfe v súčasnosti skúma, do akej miery môže dobytok ultrazvuky počuť a ako veľmi je ultrazvukovými emisiami z technických zariadení ovplyvnený. „Napríklad pomocou ultrazvukových žiaričov na odradenie divých zvierat sa zistilo, že dobytok ich vníma ako nepríjemné,“ vysvetľuje odborníčka.
Maštale budúcnosti
Živočíchy neustále reagujú na rozmanité podnety vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Zachytávajú ich prostredníctvom zmyslových buniek - receptorov, ktoré tvoria základnú funkčnú zložku zmyslových orgánov. Ucho prijíma zvuk a mení ho na elektrické signály, ktorým mozog rozumie.
FBN v Dummerstorfe už niekoľko rokov pracuje na projekte tzv. maštale budúcnosti. „Ide o vývoj spoločensky akceptovaných a praktických stabilných konštrukčných konceptov pre hovädzí dobytok. Žiaľ, financie na výstavbu takejto mliečnej stajne boli zmrazené,“ opisuje Sandra Düpjan s tým, že projekty, ktoré sa zaoberajú vývojom inovatívnych konceptov ustajnenia ako súčasti stajne budúcnosti, pokračujú. Platí to aj pre projekt UltraRind, ktorý skúma, do akej miery ultrazvukové emisie z technických zariadení v stajni ovplyvňujú zvieratá.
„Technické zariadenia inštalované v stajni často vydávajú neustály hluk. A niektoré z nich vydávajú aj zvuky v ultrazvukovom rozsahu,“ hovorí Sandra Düpjan a dodáva, že stajňa budúcnosti by mala byť založená na dobrých životných podmienkach zvierat. Preto sa v nej nemôže inštalovať nič, čo by zvieratám bolo nepríjemné.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 5.