17.01.2014 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia si posvieti na konské mäso

Minuloročné škandály v potravinovom reťazci opäť otvárajú tému označovania potravín. Európsky parlament schválil nelegislatívne uznesenie, ktoré vyzýva Európsku komisiu, aby preskúmala fungovanie potravinového reťazca. Prihovára sa aj za posilnenie kontrol.

Potravinové podvody, ako tie, kedy sa za hovädzie mäso vydávalo mäso konské, podľa europoslancov dokazujú „štrukturálne nedostatky“ v potravinovom reťazci. Potravinový podvod sa vyskutuje najmä tam, kde je riziko prichytenia najmenšie a potenciálny hospodársky zisk vysoký. Podľa dôvodovej správy EP sú v tomto smere najohrozenejšími potravinami olivový olej, ryby, biopotraviny, mlieko, obilniny, med, káva, čaj, koreniy, víno a niektoé ovocné džúsy. 

Kontroly, sankcie aj vynucovanie pravidiel v potravinárstve sú poväčšine doménou národných štátov, hoci má reťazec cezhraničný charakter. „Prvým problémom je nedostatok porovnateľných údajov, čo znamená, že je ťažké získať presný obraz o tomto probléme. Vieme však, že hovoríme o miliardách eur. Je zrejmé, že o tento druh podvodov sa zaujíma organizovaný zločin,“ uviedla spravodajkyňa uznesenia, poslankyňa Esther De Lange.

„Na rozdiel od USA, v Európskej únii dodnes neexistuje spoločná definícia potravinového podvodu, ktorý bol po dlhú dobu v slepom uhle európskych inštitúcií. Prípady potravinových podvodov sú čiernou škvrnou na úsilí farmárov, sprostredkovateľov a jednotlivcov, ktorí dodržiavajú pravidlá, ničiacou dôveru spotrebiteľov v potraviny a informácie o ich obsahu,“ dodala poslankyňa De Lange.

Uznesenie vyzýva na prijatie harmonizovanej celoúnijnej definície potravinového podvodu a posilnenie Potravinového a veterinárneho úradu (FVO), ktorý vykonáva kontroly. Parlament tiež požaduje vytvorenie európskej siete proti potravinovým podvodom a zavedenie testovania DNA ako štandardného postupu pri kontrolách.

Viac pozornosti by sa podľa poslancov malo venovať aj označovaniu mrazených potravín. Uznesenie tiež vyzýva EK, aby predložila návrh na povinné označovanie mäsa a rýb.

Vysledovateľnosť potraviny v rámci potravinového reťazca by podľa poslancov zlepšilo povinné označenie krajiny pôvodu.  Parlament v tejto súvislosti vyzval Komisiu, aby čo najskôr predložila legislatívny návrh na povinné informovanie spotrebiteľov o pôvode mäsa používaného v spracovaných potravinách.  Označenie krajiny pôvodu pri potravinách je dlhodobo v EÚ sporné.

Poslanci tiež odporúčajú členským štátom, aby stanovili sankcie za potravinové podvody vo výške minimálne dvojnásobku odhadovaného zisku z podvodnej činnosti, a trestnoprávne sankcie za podvody, v ktorých je zámerne ohrozované verejné zdravie.

V dôvodovej správe k uzneseniu Európskeho parlamentu sa tiež píše, že pravdepodobnosť, že bežný európsky občan zomrie v dôsledku nebezpečných potravín je 260 krát menšia ako, že zomrie na chrípku. (EurActiv)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down