24.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia vraj musí zmeniť politiku v oblasti OZE

Vysoké ceny energií v Európe poškodzujú energeticky náročné odvetvia. Európa riskuje, že o mnohé firmy príde, upozornil Fatih Birol, hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry. Ak európske krajiny nezvýšia produkciu bridlicového plynu a neobmedzia rozsah dotácií pre obnoviteľné zdroje, mohli by prísť o viaceré firmy, napríklad v odvetví cementárstva alebo oceliarstva.

„Tieto priemyselné sektory sú pre európsku ekonomiku kritické, keďže zamestnávajú viac než 30 miliónov ľudí a mohlo by to riadne otriasť ekonomikou EÚ,“ uviedol Fatih Birol na okraj Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose.

Ceny plynu v Európe sú zhruba trikrát vyššie než v USA, kde sa produkcia komodity prudko zvýšila vďaka investíciám do domácej ťažby bridlicového plynu. Naopak, európski spotrebitelia, ktorých konvenčné ložiská sa postupne vyčerpávajú, sú stále viac závislí od dovozu plynu z Ruska a Nórska. Veľký rozdiel v cenách spôsobuje, že čoraz viac firiem uvažuje o presunutí výroby do USA.

Podľa hlavného ekonóma IEA musia európske krajiny tento problém rýchlo riešiť. Na jednej strane musia docieliť zmeny v kontraktoch o cene dovážaného plynu a dohodnúť výhodnejšie podmienky, na druhej by však mali investovať aj do nových nekonvenčných zdrojov plynu.

Európska komisia sa pripravuje obviniť ruský Gazprom zo zneužívania dominantnej pozícii na trhoch strednej a východnej Európy.

Okrem toho je podľa F. Birola potrebné obmedziť dotácie EÚ na podporu takzvaných zelených energií. „V niektorých prípadoch sú dotácie príliš vysoké, čo zbytočne zvyšuje finančnú záťaž pre spotrebiteľov,“ dodal.

Európska komisia v utorok 22. januára vydala návrh opatrení ako zlepšiť pozíciu priemyslu v Únii. Potvrdila, že podniky zápasia s oveľa vyššími cenami energií než ich konkurenti a musia sa tiež popasovať s dostupnosťou surovín, kvalifikovanej pracovnej sily a kapitálu. Členské štáty EÚ preto vyzvala, aby otázky týkajúce sa konkurencieschopnosti priemyslu začlenili do všetkých oblastí politiky.

Zároveň publikovala správu o cenách energie a nákladoch na energiu, v ktorej sa posudzujú kľúčové stimuly a porovnávajú ceny EÚ s cenami jej hlavných obchodných partnerov. Závery dosiaľ najkomplexnejšej analýzy cien energií v EÚ hovoria, že zvyšovanie cien energie sa môže čiastočne kompenzovať politikami v oblasti nákladovo efektívnej energie a politikami v oblasti zmeny klímy, konkurencieschopnými trhmi s energiou a opatreniami na zlepšovanie energetickej účinnosti. Tieto zistenia boli tiež podkladom pre prípravu politického rámca v oblasti klímy a energetiky do roku 2030.

(EurActiv/TASR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down