Tradičným, veľmi významným partnerom a spoluorganizátorom Celoslovenských dní poľa je Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Jej pracovníci sa na príprave a realizácii výstavy aktívne podieľajú.
Súťaž v orbe konským záprahom pod vedením doc. Jozefa Ďuďáka z Technickej fakulty SPU je už neoddeliteľnou súčasťou a ťahákom výstavy, ktorá počas štyroch ročníkov zažila rôzne podmienky na prácu – od tých najmokrejších až po tie najsuchšie. Každoročný poľný seminár pod odborným vedením prof. Vladimíra Rataja prináša vždy niečo nové a na týchto seminároch sa overilo známe – „Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť.“ SPU má pravidelne na výstave aj svoj stánok, ktorý sa stáva miestom stretnutí absolventov univerzity s jej pracovníkmi a tiež miestom, kde sa možno po prvýkrát dostanú do kontaktu s vysokou školou aj nádejní študenti.
PhDr. Ľubica Jedličková patrí k tým ľuďom z univerzity, ktorí boli od začiatku súčasťou tímu, ktorý zabezpečoval jej účasť na Celoslovenských dňoch poľa. „Pracujem v Slovenskej poľnohospodárskej knižnici pri SPU a naše pracovisko spolu s Kanceláriou pre komunikáciu a prácu s verejnosťou malo v kompetencii účasť našej univerzity na výstavách, preto sa k nám dostala aj úloha pripraviť expozíciu SPU na prvých Dňoch poľa v roku 2012. Počas tých štyroch ročníkov môžem aj porovnať začiatky so súčasnou podobou a dovolím si povedať, že zmena je viditeľná. Prvý ročník bol hľadanie sa účastníkov aj organizátorov. Teraz sú tu okrem veľkého počtu pokusov ochrany a výživy rastlín, ukážok odrôd poľných plodín, najrôznejšej techniky pre poľnohospodárstvo aj živé expozície zvierat, ktoré sú zaujímavé nielen pre odborníkov, ale aj pre rodiny s deťmi, čo by snáď mohlo byť cestou, ako obnoviť záujem detí a mladých ľudí o živú prírodu a poľnohospodárstvo. Pritom expozície sú v naturálnom prostredí, nie je to umelo naaranžované, čo je ešte zaujímavejšie.“
Okrem zabezpečenia odborných súčastí programu výstavy pedagógmi z SPU sa tu pre jej zástupcov vytvoril priestor na stretnutia s potenciálnymi záujemcami o štúdium a absolventmi, ktorí sú či už v pozícii vystavovateľov alebo návštevníkov. Niektorí absolventi túto možnosť stretnúť sa s ľuďmi zo svojej alma mater využívajú pravidelne každý rok. „Sme veľmi radi aj keď sa tu zastavia ľudia z praxe a hľadajú odpovede na otázky, s ktorými sa stretávajú pri svojej práci. Keď nevieme odpovedať, vieme im dať aspoň kontakt, na koho sa na univerzite obrátiť. Užitočné sú aj stretnutia s kolegami z vedeckovýskumnej praxe, výskumných ústavov, dokonca aj zo zahraničia, s ktorými sme tu riešili dokonca aj partnerstvo v spoločných projektoch. Stretáva sa tu teda akademická sféra, vedeckovýskumná základňa s každodenným životom roľníka. Univerzita je vďačná za ten priestor, ktorý tu dostáva, lebo je to skúsenosť na nezaplatenie. Môžeme tu zistiť, po čom je dopyt zo strany záujemcov o štúdium a možno sa nám podarí aj orientovať životné osudy. Veď poľnohospodárstvo má vždy budúcnosť a žiadny energetický nápoj nám chlieb nenahradí,“ uzatvára PhDr. Jedličková.