06.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Urobiť krok vpred v technológii včelárenia

Rok 2023 včelárom opäť neprial. „Studený máj, v stodole raj“ bol dobrý skôr obilninárom ako prínosu nektáru do úľov. Na Slovensku sa neurodila ani polovica medu z obvyklého priemeru minulých rokov.

Klimatická zmena tomuto trendu len nahráva, čo niekoľko uplynulých rokov len potvrdzuje. Z obvyklých 4- až 5-tisíc ton sladkej pochúťky to bola len polovica. Kúpna sila slovenského trhu i pri mede preukazuje klesajúci trend, ale 2-tisíc ton je predsa len málo. Toto všetko len nahráva obchodným reťazcom, ktorým sa od revolúcie podarilo ovládnuť v predaji tejto komodity viac ako polovicu. Podiel ich predaja stúpne o ďalšie percentá. Sezóna medu - vianočný trh s medom je ešte len pred nami.
V čom to väzí, že slovenský včelár, krajina, ktorá pri príchode našich prapredkov Slovanov voňala medom a mliekom, plodí medu málo? Následky klimatickej zmeny, vlny sucha a horúčav ochudobňujúce včeliu pastvu o peľ a nektár, alebo zastaralá technológia včelárenia zakladajúca sa iba na prajnosti prírody? Časmi zastaralá štruktúra odboru či technické vybavenie? Alebo nemáme na to skúsenosťami, vzdelanostne - ako produkovať aj v sťažených podmienkach?
Beh sveta posledných 30 rokov značne skomplikoval život slovenského včelára. Nízka miera skúseností v prudko zmenených podmienkach nastavili odboru reálne zrkadlo. Postupy opakované zo školských katedier, rady výskumných ustanovizní, ktoré by sa problematikou mali zaoberať a ani najvyššie pozície agrorezortu, prezentujúce odbor na najvyššej úrovni, nepociťujú vážnosť situácie. Odtiaľ pre riešenie aktuálnych problémov včelárskej praxe už veľa rokov nič neprichádza...

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 41.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down