Už prvé dni života teliat sú rozhodujúce pre úspešný odchov, ak sú perfektne zvládnuté. Už vtedy sa začína s výchovou budúcich producentiek mlieka.
Budúca vysokoúžitková krava musí byť vychovávaná poučeným chovateľom, ovládajúcim základné praktiky a rutiny, ktoré teľatám umožnia získať už od narodenia silný imunitný systém. Ten musí kontinuálne zabraňovať premoreniu celého stáda alimentárnymi a respiratórnymi chorobami, neskôr mastitídami či krívaniam. Toto všetko je závislé od toho, aká úroveň prevencie a hygieny sa pri odchove teliat dosiahne.
Chovatelia vedia, že teľatá sú až pozoruhodne húževnaté. Navyše, väčšinou majú veľmi dobré šance na prežitie za predpokladu odpovedajúceho času odchovu a úrovne starostlivosti, ktorú im chovateľ venuje. Obdobie narodenia teľaťa so sebou vždy prináša novorodenecký stres, včítane obdobia s nízkym zásobením organizmu kyslíkom.
Ťažké pôrody tieto problémy samozrejme umocňujú. Bezprostredne po narodení sa v priebehu niekoľkých minút musí organizmus novorodeného teľaťa „prebudovať“ z ideálneho prenatálneho života v maternici na vonkajšie, veľmi drsné prostredie. Musí sa naučiť dýchať, odstrániť odpadové látky z prenatálneho života, vytvárať telesné teplo a udržovať si stabilnú telesnú teplotu, zmeniť krvný obeh, naučiť sa prijímať mledzivo, mliečny nápoj, štartér i vodu. Každý tento prvok, resp. celý systém je závislý od toho druhého. Všetko musí vytvárať rovnovážny stav - homeostázu. Ak sa všetky tieto systémy prispôsobia a upravia, potom možno reálne predpokladať, že v ďalšom priebehu života teľaťa sa problémy so zdravím budú vyskytovať len zriedka.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 39.