Podľa údajov z Bruselu, v posledných rokoch badať medzi obyvateľmi pomerne výrazné zvýšenie o včelársku činnosť a tým aj produkcie medu. Ako vyplýva zo správy Komisie EÚ, výroba medu v tomto regióne sa zvýšila od roku 2014 do roku 2018 o 16 percent.
Z tohto dokumentu tiež vyplýva, že v roku 2018 sa zvýšil počet včelích úľov oproti roku 2017 na 17,58 milióna; v roku 2017 tu bolo 16,67 milióna. A počet včelárov dosiahol v uvedenom roku svoje maximum, a to 650 000. Výsledky z roku 2019 ešte nie sú k dispozícii.
Kým v roku 2017 bola v celej EÚ medová znáška 275 000 ton, v roku 2018 sa zvýšila na 281 000 ton. Úrad EÚ zdôrazňuje, že krajiny EÚ sú po Číne druhým najväčším producentom medu na svete. Čína ročne vyprodukuje 550 000 ton medu.
Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski pripomenul, že sektor včelárstva má zásadný význam pre poľnohospodárstvo, aj pre biodiverzitu. Po predložení správy o tomto stave oznámil, že bude viesť bezvýhradnú kampaň na zvýšenie finančných prostriedkov EÚ na trojročný program včelárstva, a to z pôvodných 120 miliónov na 180 miliónov. Je to tiež súčasť návrhu Komisie pre budúci poľnohospodársky rozpočet EÚ.
Správa sa tiež odvoláva na návrhy spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2020 a pripomenula Komisii, že včelárske programy by mohli byť zahrnuté do príslušných strategických plánov. Tento orgán EÚ okrem iného dúfa, že to zviditeľní sektor včelárstva a bude sa mu venovať väčšia pozornosť.
Tieto informácie sa bezprostredne dotýkajú aj nášho včelárenia na Slovensku, kde tiež badať zvýšený záujem o včelársku činnosť, najmä medzi staršími ročníkmi. Mnohí našli takto medzi včelími úľmi a včeľou vravou druhý dych v penzijnom veku. Tým sa vyhnú pocitu svojho odsunu do „druhotnej kategórie“. Nadobudnutý pocit užitočnosti a každodenná aktivita tohto druhu sú v staršom veku skutočne na nezaplatenie.
Ing. Jozef HABOVŠTIAK, CSc., Zdroj: Bayerische Landwirtschaftliche Wochenblatt