Blíži sa koniec roka, a tak je tu opäť čas hodnotenia a bilancovania toho, čo bolo, ale aj čas zamyslenia sa nad budúcnosťou. A práve o tom je nasledujúci rozhovor s VLADIMÍROM KOČÁRIKOM, predsedom Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.
Končiaci sa rok bol z pohľadu poľnohospodárov takpovediac svojrázny, čo však v poslednej dobe možno hovoriť prakticky o každom roku. Bol však rok 2013 predsa len niečím výnimočný, odlišný?
„Nemyslím že by poľnohospodári mali za sebou nejaký výnimočný rok, v konečnom zúčtovaní bude zrejme priemerný. Hoci, ale to je možno len môj dojem, v tomto roku vnímam veľmi negatívnu atmosféru v celej spoločnosti. Dúfam, že je to spôsobené len tou nešťastnou trinástkou...“
Tento rok sa niesol aj v znamení rokovaní a konečnej dohody na reforme SPP. Aká tá reforma podľa vás je? Dosiahli sme to, čo sme mohli?
„Ťažko povedať, či sme dosiahli všetko, čo sme mohli, keďže nepoznám podrobnosti z jednotlivých rokovaní. Ale je jasné, že každá krajina má svoje priority a dosiahnutie dohody bolo určite vecou kompromisu. Avšak dôležitejšie ako pár eur navyše sa mi vidí samotné uzavretie dohody, keďže SPP sama o sebe zaručuje určitú stabilitu sektora na viacej rokov, a je jedným z dôležitých stabilizačných faktorov podnikateľského prostredia v poľnohospodárstve. Myslím si, že sme ešte stále nedocenili fakt, že SPP je dopredu známa a jasná politika, ktorá niekoľko rokov nepodlieha politickým výkyvom a kotrmelcom.“
Vyrovnania priamych platieb sme sa ani teraz nedočkali, ale sú vyššie podpory v EÚ-15 naozaj tým rozhodujúcim faktorom, vďaka ktorému sú západoeurópski roľníci silnejší a konkurencieschopnejší?
„To je veľmi hrubé zúženie problému konkurencieschopnosti slovenského poľnohospodárstva. Tú ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré sa tu ani nedajú vymenovať. Začína sa to produktivitou práce, pokračuje záujmom spotrebiteľa o domáce potraviny a končí celkovým postavením a statusom poľnohospodárov v našej spoločnosti. Nižšia výška priamych platieb je len jedným z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na našu konkurenčnú schopnosť. V prvom rade ale zrejme nevieme využiť výhody, ktoré v porovnaní so západoeurópskymi roľníkmi máme.“
Čo by ste na konci roka zaželali slovenským poľnohospodárom?
„Veľa zdravia a pokoja k práci. A aby sa držali zdravého sedliackeho rozumu.“
Celý rozhovor nájdete v 51. čísle Roľníckych novín.