24.06.2025 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rastislaviciach o ochrane obilnín a cukrovej repy  

Hodnotenie doterajšieho priebehu ročníka 2025 vo vzťahu k zdravotnému stavu porastov obilnín, prezentácie pokusných variantov a noviniek v technológii ozimnej pšenice a cukrovej repy, prehliadka techniky a mnoho ďalších zaujímavých informácií priniesol piaty ročník dňa poľa, ktorý sa konal v areáli PD Rastislavice 27. mája 2025.

Za organizátora podujatia, spoločnosti AM AGRO, ktorá tu predstavila varianty herbicídnych a fungicídnych ošetrení v ozimnej pšenici a cukrovej repe, sa v úvode návštevníkom prihovoril obchodný riaditeľ Ing. Gabriel Villár. Hostí pozdravili aj spoluorganizátori, zástupcovia firiem IPK Agro, Land technologies a Blumeria consulting s.r.o.

Výskyt chorôb obilnín v roku 2025

Stav porastov obilnín z pohľadu výskytu hubových chorôb zhodnotil v úvodnej prednáške prof. Ing. Kamil Hudec, PhD. z ÚAP SPU Nitra, pričom sa venoval aj poškodeniam spôsobeným neskorými jarnými mrazmi. Tie sú síce rizikové hlavne pre ovocné stromy, ale ako doplnil prof. Hudec, neobchádzajú ani obilniny. „ Poškodenia sa môžu prejaviť viacerými spôsobmi aj podľa toho, v akej vývojovej fáze sa mráz vyskytol. Prejavujú sa napríklad popálením listov, čo je často badateľné na jačmeni. Typickými znakmi poškodenia sú aj hluché, vybielené alebo deformované klasy.“ Prof. Hudec zhodnotil aj doterajší priebeh ročníka 2025 z pohľadu počasia. Čo sa týka teplôt a zrážok, tohtoročný máj bol chladnejší a nebol tak bohatý na zrážky ako to bolo v minulom roku. Z pohľadu teplôt bol pod dlhodobým priemerom a stav porastov na konci mája 2025 potvrdzoval známu pranostiku: „Studený máj, v stodole raj“. Chladnejšie májové počasie obilninám vyhovuje a zhodnotenie porastov v danom období ukázalo nízky až stredný výskyt múčnatky trávovej, žiadny výskyt DTR, podobne ako hrdze pšenicovej, nízky výskyt septoriózy pšenice, neprejavila sa takmer ani hrdza plevová. Ako však dodal prof. Hudec, možno očakávať neskorší nástup listových chorôb a chemická ochrana je určite na mieste.Pomerne často sa však v tomto roku vyskytuje fyziologická škvrnitosť, ktorej sa venoval v ďalšej časti prednášky. Fyziologická škvrnitosť sa symptomaticky prejavuje žltými špičkami listov, ktoré sú badateľné na celom poraste. Príčinou jej vzniku, ako dodal prof. Hudec, je komplex faktorov. Často sa vyskytuje v chladných, daždivých rokoch s výkyvmi teplôt a mrazmi, čo potvrdzuje aj priebeh tohto ročníka. Ďalším faktorom sú vlastnosti pôdy a obsah živín. Čo sa týka riešenia,  v niektorých pokusoch zo zahraničia sa ukázal pozitívny vplyv chloridových hnojív, ktoré znížili jej výskyt.  

Technológia ochrany obilnín  

Spoločnosť AM AGRO má veľmi podrobne rozpracovanú ochranu obilnín a tej sa  v nasledujúcom vystúpení venoval jej zástupca Ing. Dušan Blaho. K dispozícii má viacero prípravkov na herbicídnu ochranu, kde ponúka komplexné riešenia proti dvojklíčnolistovým aj jednoklíčnolistovým burinám, ako sú metličky alebo ovos hluchý. Čo sa týka pokusov na tejto lokalite, prezentované tu boli 4 varianty ošetrenia, 3 varianty boli ošetrené herbicídne, jeden variant bola tzv. kontrola bez akéhokoľvek ošetrenia. Z herbicídov bol v pokusoch použitý dvojzložkový prípravok FLAME DUO s účinkom proti dvojklíčnolistovým burinám. Ako dodal Ing. Blaho, spoločnosť má k dispozícii aj široké spektrum fungicídnych prípravkov do obilnín. Pri jednozložkových fungicídoch ponúka 5 účinných látok, v dvojzložkových sú 3 prípravky. V jednom variante pokusov bola v T0 použitá aj meď vo forme prípravku CUPROMIX. Ide o tekuté koncentrované hnojivo, obsah medi však zaručuje aj fungicídny účinok a pozitívne vplýva na pevnosť bunkových stien.

Novinka v boji proti burinám v cukrovej repe

Ing. Martin Mráz zo spoločnosti AM AGRO sa v ďalšej prednáške zameral na konvenčnú technológiu pestovania cukrovej repy z pohľadu herbicídnej ochrany. V tomto prípade, ako podotkol, veľkou ranou pre pestovateľov bol zákaz účinnej látky desmedipham a sulfonylmočoviny. Následkom toho nebolo možné pokryť celkové spektrum burín v cukrovej repe, napríklad riešenie výskytu abutilona alebo láskavca. Existuje však prípravok, ktorý by mohol túto medzeru zaplniť s názvom RINPODETM , s účinnou látkou florpyrauxifen-benzyl. V minulom roku boli realizované poloprevádzkové pokusy s týmto prípravkom na dvoch lokalitách, v Kalnej nad Hronom a v Čachticiach. Výsledky ukázali veľmi dobrý účinok a všetko nasvedčuje tomu, že je tu prípravok, ktorý dokáže pokryť široké spektrum burín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down