Väčšina členských krajín EÚ podporila kompromisnú dohodu o pestovaní geneticky modifikovaných potravín. Dohoda zachováva celoeurópsky systém schvaľovania, ale umožňuje aj národné zákazy kultivácie GMO.
Podľa návrhu, ktorý vypracovalo grécke predsedníctvo Rady EÚ, budú Európska komisia a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA spoločne vypracovávať hodnotenia GM potravín.
Ak bude konkrétna GM plodina považovaná za nebezpečnú, tak jej pestovanie nebude môcť schváliť žiadny európsky štát, vysvetľuje Tonio Borg, komisár EÚ pre zdravie a ochranu spotrebiteľov. Ak bude považovaná za bezpečnú, členské štáty ju budú môcť voľne pestovať, alebo zakázať z iných ako zdravotných alebo environmentálnych dôvodov. To môžu byť socioekonomické dôsledky alebo územné plánovanie, dodal Borg.
Ministrom únie sa minulý mesiac nepodarilo dospieť k dohode o povolení geneticky modifikovanej kukurice Pioneer 1507, čím vydláždili cestu pre jej automatické schválenie.
Dvanásti ministri z 19-tich, ktorí hlasovali proti (vrátane Slovenska), listom zažiadali Komisiu o stiahnutie návrhu.
Grécke predsedníctvo sa teraz pokúša prelomiť patovú situáciu kompromisným textom, ktorý je podobný návrhu Komisie z roku 2010. Krajiny by podľa neho mali možnosť zakázať pestovanie plodín na svojom území.
Väčšina európskych ministrov životného prostredia, ktorí sa v pondelok stretli v Bruseli, reagovala na grécky návrh pozitívne.
Nemecko, ktoré sa pri hlasovaní o geneticky modifikovanej kukurici zdržalo a znemožnilo tak jej odmietnutie, novú dohodu zvažuje. Jednotný názor ale nemá ani spolková vláda.
„Mali by sme byť schopní dohodnúť sa do júna, kedy Európska rada prijme konečné rozhodnutie,“ avizuje nemecký postup ministerka životného prostredia Barbara Hendricks.
Svoj návrh schvaľovania GM plodín predstavilo aj Francúzsko. Zavádzal by dvojtretinový systém povoľovania na európskej aj národnej úrovni. Podobný systém už odobruje používanie pesticídov. Ministri únie však tento návrh zamietli.
Niektorí ministri EÚ vyjadrili obavy, že opätovné znárodnenie rozhodnutí o GMO povedie proti zásadám Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Tonio Borg uviedol, že právni poradcovia EÚ návrh predsedníctva odobrili. Varoval však pred ďalšími prieťahmi rozhodovacieho procesu.
„Zdá sa, že väčšina [členských štátov] je za to, aby sme sa pohli. Myslím, že je to správne rozhodnutie,“ povedal komisár Borg.
(euractiv.sk)