V súčasných mrazivých dňoch už spozorneli aj ovocinári. Teplotná hranica, pri ktorej sa nič dramatické pre ovocné stromy nedeje, je mínus desať stupňov Celzia. Čím sú prudšie mrazy, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia ovocných stromov. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Ovocinárska únia Slovenskej republiky (OÚ SR), ktorá je členom SPPK, avizuje, že februárové mrazy už poškodili časť púčikov na ovocných stromoch. "Zatiaľ však nehovoríme o žiadnej dramatickej situácii, pretože pokiaľ stromu vymrzne aj 90 % kvetov, tak ešte vie dať slušnú úrodu", vysvetlil predseda OÚ SR Marián Varga. Rozhodujúce teraz podľa neho bude, ako dlho budú tieto prudké mrazy trvať. Pod budúcu úrodu sa okrem intenzity mrazov podpisuje aj to, v akej kondícii je ovocný sad na začiatku zimy. Pokiaľ sa o ovocné stromy ovocinári na jeseň dobre postarali, pokiaľ mali stromy dostatočnú výživu a majú teraz ideálnu koncentráciu bunečných štiav, tým lepšie zvládnu aj takéto prudšie februárové mrazy.
Mrazy k poľnohospodárstvu podľa Holéciovej však neodmysliteľne patria. Majú veľmi dôležitú úlohu, pretože pomáhajú znižovať počet škodcov a škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu neskôr ohrozovať alebo poškodzovať poľnohospodárske plodiny.
Poľnohospodári, ktorí hospodária na severe Slovenska, v súčasnosti podľa nej zatiaľ nehovoria o žiadnej dramatickej situácii. "V tomto týždni sme oslovili tie podniky, ktoré pestujú plodiny na Orave, Liptove a na Turci. Hoci majú v niektorých tamojších regiónoch minimálnu snehovú pokrývku, oziminy by mali byť v týchto lokalitách snehom chránené pred prípadným vymrznutím. Možné straty sa však prejavia až na jar, keď sa sneh roztopí, porasty sa začnú po zime zobúdzať a keď ich poľnohospodári začnú prihnojovať," informovala Holéciová.
Prudké mrazy by zatiaľ podľa nej mali zvládať aj hospodárske zvieratá. "Poľnohospodári na Orave a na Liptove avizujú, že im v týchto mrazivých dňoch zamŕzajú napájačky vo vonkajších priestoroch. Premnožená raticová zver sa stiahla z lesov na Liptove na polia poľnohospodárov, kde im intenzívne vyžiera repku, čím spôsobuje škody na budúcej úrode," dodala hovorkyňa SPPK.
(tasr)