Harmonická výživa je základom odolnosti viniča proti rôznym chorobám. Významné miesto v nej má vápnik. Vinič ho príjme vo veľkých množstvách.
Podľa údajov z Francúzska, vinič (celá rastlina) odčerpá z pôdy 40 – 80 kg vápnika. Jeho odčerpanie je v mnohých situáciách rovnaké, často aj viac dôležité ako dusík. Pre zásobenie strapcov hrozna je dôležitých prvých 6 týždňov po kvitnutí, keďže v tomto čase 80 - 90 % potreby vápnika musí byť prijaté koreňovým systémom. Optimálny príjem vápnika z pôdy pritom ovplyvňuje jeho dostatočná zásoba v pôde, dostatočná vlhkosť pôdy a teplota. Okrem toho o príjme vápnika rozhoduje vek vinohradu, podpník, hustota listovej steny a skutočnosť, že od júla je vápnik z pôdy prístupný pre listy a viac nie pre strapce.
Príznaky nedostatku vápnika
Rast letorastov a koreňov je silne obmedzený. Špičky letorastov začínajú byť svetlé. Listy sa stávajú viac chlorotické, pričom ich väčšie žily zostávajú zelené. Na okraji listov sa tvoria vo forme bodiek nekrózy alebo úzke nekrotické pásy. Nízka koncentrácia vápnika v strapcoch vedie k urýchlenému dozrievaniu a mäkkej pokožke. Zvýšený je sklon k praskaniu bobúľ hrozna a k zhoršeniu kvality vína. Vznik porúch v raste viniča vyplýva z toho, že vápnik je kľúčovým komponentom bunečnej steny pre tvorbu štruktúry membrány. Má preto priamy vplyv na reguláciu systému enzýmov, aktivitu fytohormónov a absorpciu živín, na farbu a arómu vína. Kritickú úlohu zohráva vápnik tiež pri lignifikácii a vyzrievaní dreva. To umožňuje viniču byť tolerantný k mrazom. Z uvedeného je zrejmé, že vápnik má veľký význam pre dosiahnutie vysokej a kvalitnej úrody viniča. Zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika vinohradom musí byť neustále stredobodom pozornosti.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 24.