23.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážme si naše poľnohospodárske produkty

Žijeme si tu v strede Európy, na krásnom Slovensku a často si ani neuvedomujeme, a žiaľ, ani nevážime všetko to bohatstvo prírodné i kultúrne, ktoré tu máme. Slovensko je naozaj krásne a aj bohaté.

slovo odborníka

Máme tu príjemné životné podmienky, bohatstvo vody i krásnu prírodu. Veru, málo je takých krajín vo svete s takýmito darmi. Aj z  pohľadu národohospodárskeho sa za posledné roky od „nežnej revolúcie“ dosiahol významný pokrok. Máme otvorený trh v rámci EÚ, získali sme možnosť voľne cestovať po svete a v obchodoch je veľký výber tovaru z každého druhu. Na prvý pohľad je všetko v poriadku, no musíme myslieť i na budúcnosť a mať porovnateľné životné podmienky ako majú okolité krajiny. Celosvetový pokrok rýchlo napreduje a menia sa i priority. Mali by sme sa preto snažiť udržať krok aj s okolitými štátmi i s celosvetovým vývojom a viac si vážiť domáce zdroje, naše tradície, našu prírodu  a zabezpečovať i našu potravinovú sebestačnosť.
Od „nežnej revolúcie“, a najmä od vytvorenia samostatného Slovenska sa toho veľa zmenilo, no nie vždy v prospech ľudí. Domnievali sme sa, že nepotrebujeme riadené hospodárstvo a že všetko vyrieši trh. Ukázalo sa však, že sú tu životne dôležité oblasti ako sú zdravie národa, vzdelanie, ochrana prírody - a tie majú iné zákonitosti a treba ich aj správne usmerňovať. Aj keď v poslednom čase sa o tom viac hovorí a dávajú sa rôzne sľuby, v podstate sa nič nezmenilo a miesto toho, aby sme dobiehali vyspelejšie krajiny, tak v mnohých oblastiach viditeľne zaostávame stále viac.
Ak nebudeme hovoriť o problematike v zdravotníctve, školstve, v právnej ochrane, tak najviac viditeľné je zaostávanie v poľnohospodárstve, v potravinovej sebestačnosti a s tým súvisiace problémy s ochranou prírody, ekológiou životného prostredia atď. V zahraničí práve táto oblasť získava prednostné právo, lebo potraviny sa stávajú už strategickou surovinou, pretože počet ľudí vo svete prudko rastie a potravinových zdrojov a najmä poľnohospodárskej pôdy neustále ubúda.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down