02.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelári avizujú väčšie výpadky včelstiev...

Mnohí včelári opäť hlásia výpadky včelstiev v úľoch. Odhaduje sa, že sú o 20 - 30 percent vyššie ako je to v našich podmienkach obvyklé. Situácia sa líši v jednotlivých oblastiach Slovenska. Aké sú príčiny, aj o tom nám porozprával Ing. Tibor JÓKAY, profesionálny včelár zo Želiezoviec, ktorý prijal pozvanie do štúdia TV Roľnícke noviny.

Ako to aktuálne vyzerá v úľoch u nás a v okolitých krajinách?
„Prvé spomeniem veľmi závažný fakt - prípad Maďarska, z leta minulého roku, júla a augusta, kedy skolabovalo 500-tisíc včelstiev z počtu 1 200 000, ktorý Maďarský zväz včelárov drží. A práve v tomto období aj u nás v našom regióne, konkrétne v Želiezovskej organizácii, boli hlásené a aj sme prehliadali prvé letné spády alebo straty včelstiev, čo doteraz v histórii našej organizácie ešte nebolo. To znamená, koncom júla - začiatkom augusta sa jednoducho našli prázdne úle so zásobami, dokonca aj s včelím plodom. Tu treba zobrať do úvahy fakt, že včelí plod - ako garanciu zachovania, pokračovania svojho života, včely nikdy neopúšťajú. Pri ňom zomierajú, keď už ide o nejakú chorobu alebo otravu, a v tomto prípade opustený plod je ďalšia extra zaujímavá a nebezpečná skutočnosť.
Tieto negatívne, kumulované vplyvy (nie z jedného faktora) na včelstvá počas produkčnej sezóny pozorujem zhruba päť rokov. Odvtedy narastali na intenzite, ale ešte nikdy nebolo, aby sa v strede leta vyprázdnil úľ a kolabovalo kmeňové včelstvo, ktoré predtým mesiac - dva zo znášky z repky alebo agátu produkovalo 20 až 30 kg medu.
Nedá sa jednoznačne označiť príčina. Dá sa ale konštatovať, že viac sa to prejavuje na juhu Slovenska, kde sú veľké lány intenzívne obrábaných poľnohospodárskych plôch ako na severe Slovenska, kde niektorí včelári včelária v tzv. zabudnutých kútoch Slovenska - kde sú len pasienky, lesy a chémie sa tam dostáva minimum alebo vôbec. Ale na juhu Slovenska sa už 10 - 12 rokov intenzívne používajú systémové pesticídy, medzi nimi nedávno zakázané neonikotinoidy. Avšak ich zákaz nie je výhrou pre slovenského včelára, pretože to, čo sa nedostáva do moridla osiva, sa následne dostáva postrekmi na ničenie škodcov a buriny na rastlinu.

Celý rozhovor je uverejnený v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 18.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down