Pri hygiene potravín je potrebné posilniť medicínsky aspekt, pričom veterinárny lekár nemôže byť zodpovedný len za zdravie zvierat, ale aj za zdravie ľudí. Aj takéto myšlienky odzneli dnes na medzinárodnej vedeckej konferencii Hygiena Alimentorum na Štrbskom Plese. Hlavnou témou jej 37. ročníka je bezpečnosť a kvalita mliečnych a rastlinných komodít.
„Konferencia sa uskutočňuje v troch cykloch, ide o problematiku mlieka, problematiku mäsa a mäsových výrobkov a problematiku hygieny zveri a rýb. Tento rok sa prvýkrát v rámci celej histórie konferencie k problematike mlieka a mliečnych výrobkov priradili aj komodity rastlinného pôvodu,“ uviedol pre TASR odborný a organizačný garant konferencie Pavel Maľa z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Ako doplnil, konferencie sa zúčastňuje približne 180 odborníkov.
Počas trojdňovej konferencie (18.5. - 20.5.) odznie takmer 30 rôznych prednášok. Účastníkom konferencie predniesli príspevky aj vedeckí či pedagogickí pracovníci z Talianska, Českej republiky, Chorvátska, Poľska a Rakúska. „Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach má výsostné postavenie vo výchove absolventov študijného programu Hygiena potravín. Pri hygiene potravín treba posilniť medicínsky aspekt, to znamená, že veterinárny lekár je zodpovedný nielen za zdravie zvierat, ale aj za zdravie ľudí. To sa zabezpečuje predovšetkým cez produkciu zdravotne neškodných potravín,“ povedala rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jana Mojžišová.
„V rámci konferencie sa začína budovať aj nová tradícia oceňovania pracovníkov z terénnych pracovísk, ktorí participujú na pedagogickom procese na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a takisto sa podieľajú na organizovaní praxe v rámci regionálnych veterinárnych a potravinových správ,“ informoval Maľa. Ocenenia si tento rok prevzal český pedagóg Vladimír Pažout, Karol Herian a Kvetoslava Balčáková.
Počas konferencie odzneli prednášky zaoberajúce sa napríklad súčasnosťou a perspektívou slovenského mliekarstva, kvalitou a bezpečnosťou vstupnej suroviny a finálnych výrobkov z pohľadu výrobcu či zdravotnou bezpečnosťou a kvalitou potravinového reťazca na Slovensku a v krajinách Európskej únie. Mojžišová doplnila, že konferencia je priestorom, aby si odborníci z oblasti potravinárskeho priemyslu vymenili skúsenosti, riešili aktuálne problémy v oblasti hygieny potravín, predovšetkým mlieka a mliečnych výrobkov, a aby sa zamerali aj na to, čo je potrebné riešiť.
Vedecká konferencia je organizovaná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
(tasr)