Farma spoločnosti TOMAK, s. r. o. v Podolínci na severovýchode Slovenska hospodári v horských podmienkach. V nadmorskej výške okolo 600 metrov sa tam ešte donedávna pásol odolný pinzgauský dobytok. Pred dvomi rokmi sa ale hospodársky dvor začal meniť - pribudli nielen nové zvieratá, ale aj dojace roboty.
Cieľom bolo zmodernizovať maštale, zlepšiť životné podmienky zvierat a zvýšiť ich mliekovú úžitkovosť. Pinzgauské horské plemeno tak postupne vystriedal slovenský strakatý dobytok.
„Prvotná myšlienka bola navýšiť stavy dojníc a zakúpiť kruhovú dojáreň. Navštívili sme preto farmu v Holandsku, aby sme videli ako funguje v praxi. Nechýbali tam ani dojace roboty. Zaujímali nás preto dôvody, prečo vlastne predávajú dojáreň - odpoveď znela - problém je s nedostatkom pracovnej sily v maštaliach, rovnako ako aj u nás na Slovensku. Zamysleli sme sa preto nad tým, že by sme vyskúšali, ako sa dojace roboty osvedčia v našich podmienkach. Nové roboty sú drahé, tak sme si povedali, že skúsime staršie, už používané,“ uviedol Michal Dziak, konateľ firmy TOMAK, s. r. o. v okrese Stará Ľubovňa.
Zrenovovali starú maštaľ pre 80 kráv, do ktorej pribudli šípové lopaty, nové ležoviská, veľké napájačky i vonkajší zastrešený výbeh s bočným kŕmením. Do nej zakúpili dva repasované dojace roboty. Tie nainštalovala česká firma AGRO-partner s. r. o., Soběslav, ktorá je výhradným zástupcom holandskej spoločnosti Lely pre ČR a zároveň má na Slovensku dcérsku spoločnosť DTC SK so sídlom v Koši, ktorá je výhradným zástupcom spoločnosti Lely pre SR. Tieto spoločnosti prevádzkujú tzv. Lely centrá, ktoré majú vybudovaný plnohodnotný servisný tím, vďaka ktorému sú schopné zaistiť non stop servis dojacich robotov.
Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 31.